LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Wstecz
Aktualności

Sunly pozyskuje 300 mln euro na budowę infrastruktury energii odnawialnej w Polsce i krajach bałtyckich

Sunly, producent energii odnawialnej w Polsce i krajach bałtyckich, pozyskał 300 mln euro (ponad 1,2 mld zł) finansowania dłużnego. Środki te mają przyspieszyć budowę parków solarnych, wiatrowych i hybrydowych wraz z magazynami energii o łącznej mocy 1,3 GW na terenie Polski i krajów bałtyckich. Finansowanie zapewniły m.in. fundusze Rivage Investment i Copenhagen Infrastructure Partners (CIP), przy udziale norweskiego funduszu emerytalnego KLP.

Sunly

Priit Lepasepp, współzałożyciel i CEO Sunly. / fot. mat. pras.

Założona w roku 2019 firma Sunly to niezależny producent energii odnawialnej, który realizuje projekty związane z energią słoneczną i wiatrową oraz rozwija technologie magazynowania energii. Dotychczas Grupa Sunly wybudowała w Polsce i krajach Bałtyckich instalacje o łącznej mocy ponad 227 MW, a projekty w trakcie budowy zapewnią kolejne 373 MW. Do roku 2030 planuje wybudować parki solarne, wiatrowe i hybrydowe o łącznej mocy 4,6 GW.

Sunly zamierza rozwijać zintegrowane parki hybrydowe, które łączą w jednym punkcie przyłączenia energię wiatrową, słoneczną oraz baterie do magazynowania energii, z bezpośrednią linią do odbiorców. Ta metoda poprawia stabilność produkcji energii w różnych warunkach pogodowych i optymalizuje efektywność kosztową poprzez redukcję opłat za podłączenie do sieci, które według prognoz mają stanowić ponad połowę całkowitego kosztu energii. Takie podejście może przynieść znaczne korzyści odbiorcom, szczególnie dużym klientom przemysłowym o wysokim zużyciu energii, zwiększając bezpieczeństwo energetyczne w ich regionach oraz podnosząc efektywność operacyjną.

Nowe fundusze

Nowy kapitał pozwoli Sunly na rozpoczęcie budowy kolejnych parków solarnych w Polsce, z których największe inwestycje to farmy „Borzęcin” i „Brzegi” (obie o planowanej mocy 50 MW), w województwie małopolskim. Dotychczas największy park solarny wybudowany przez Sunly to farma „Rzezawa 60”, o mocy 60 MW, zlokalizowana w Rzezawie w woj. małopolskim. To jedna z największych instalacji solarnych w Polsce, która jest w stanie zaspokoić roczne zapotrzebowanie energetyczne 80-tysięcznego miasta, takiego jak jak Nowy Sącz, zasilając ok. 30000 gospodarstw domowych, a także infrastrukturę miejską.

Polska ma ambitne cele dotyczące odnawialnych źródeł energii na nadchodzące lata, a Sunly jest gotowe pomóc w ich realizacji. Dzięki naszemu rozbudowanemu portfelowi projektów o mocy 7 GW, który obejmuje produkcję energii słonecznej i wiatrowej oraz systemy magazynowania energii (BESS) w Polsce, jesteśmy w doskonałej pozycji, by mieć znaczący udział w przyspieszeniu transformacji energetycznej kraju. Jako międzynarodowa firma wspierana przez globalnych inwestorów, planujemy wykorzystać światowej klasy doświadczenie i wprowadzać do Polski najlepsze innowacje – mówi Priit Lepasepp, współzałożyciel i CEO Sunly.

Z radością wspieramy zespół zarządzający Sunly w ich ambitnym rozwoju oraz pomagamy przyspieszyć budowę hybrydowych parków energii odnawialnej w krajach bałtyckich i w Polsce. W pełni popieramy misję Sunly, której celem jest produkcja energii z myślą o przyszłości, wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego UE oraz realizację inwestycji, które łączą atrakcyjne wyniki z pozytywnym wpływem na ESG – mówi Gaétane Tracz, Partner i Szef Zespołu ds. Długu Infrastrukturalnego w Rivage.

Jesteśmy bardzo podekscytowani rozpoczęciem współpracy z Sunly i ich doświadczonym zespołem zarządzającym. Nowy pakiet finansowy znacząco przyczyni się do rozwoju i budowy projektów odnawialnych źródeł energii, wspierając ambicje dekarbonizacji w regionie Bałtyku i Polsce, a także stanowi atrakcyjną inwestycję dla naszego Green Credit Fund I – mówi Jakob Groot, Partner w CIP i współzarządzający funduszem CI Green Credit Fund I.

Po raz kolejny z przyjemnością uczestniczymy jako współinwestor w projekcie odnawialnych źródeł energii w Polsce i regionie Bałtyku, dzięki naszej długoletniej współpracy z CIP. Jest to jeden z wielu kroków w realizacji naszego celu, jakim jest dostosowanie się do Porozumienia Paryskiego do 2050 roku – mówi Oliver Siem, Dyrektor ds. Inwestycji i Operacji w Kommunal Landspensjonskasse (KLP)

Kredyt od mBanku

Na przełomie lat 2023/2024 Grupa Sunly pozyskała od mBanku kredyt o wartości 273 mln zł (65,9 mln euro) na realizację projektów z obszaru energii odnawialnej na terenie Polski. Transakcja obejmuje też refinansowanie wcześniejszych inwestycji Sunly w Polsce, w tym budowy farmy „Rzezawa 60”.

Najnowsza inwestycja zwiększa łączną wartość pozyskanego finansowania dłużnego i equity do 765 mln euro (ok. 3,28 mld zł). W roku 2023 Grupa Sunly pozyskała na realizację swoich planów inwestycyjnych ponad 200 mln euro od swoich dotychczasowych inwestorów oraz Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOR).

Źródło: informacje prasowe