Czy Polak poleci w kosmos? Czarne chmury nad misją
O locie polskiego astronauty na stację ISS zrobiło się głośno w momencie, gdy Polak został zakwalifikowany jako kandydat do tej misji. Kolejne wiadomości były coraz lepsze. Sławosz Uznański, na którego padł wybór odbył nawet szkolenie w Huston. Dostał przydział jako specjalista misji. Będzie reprezentował zarówno Polskę, jak i Europejską Agencję Kosmiczną (ESA). Na bardzo wysokich szczeblach zapadła nawet decyzja o terminie lotu, który wyznaczono na 2025 rok. Misję oznaczoną jako AX-4 przygotowuje firma Axiom Space, dla której będzie to kolejne już tego typu przedsięwzięcie. Przypomnijmy, że jednym z najbardziej ambitnych zadań Axiom Space jest budowa stacji orbitalnej, która ma w przyszłości zastąpić ISS. Nie trzeba chyba tłumaczyć, jak potężne jest to wyzwanie.
Niefortunny wywiad
W opublikowanym przez Forbes wywiadzie z dyrektorem generalnym Axiom Space, dr. Kamem Ghaffarianem padły słowa o stracie pieniędzy na misje i opóźnieniach w budowie stacji kosmicznej. Dla złagodzenia wydźwięku wypowiedzi dyrektor wprawdzie dodał „nie zniechęcimy się”, ale wcześniejsze słowa wzbudziły powszechne zainteresowanie. Wrażenie o poważnych tarapatach finansowych firmy pozostało i prowokuje do kolejnych pytań.
Należy zaznaczyć, że Axiom Space współpracuje nie tylko z agencją NASA. Podpisała też umowę z Brytyjską Agencją Kosmiczną dotyczącą potencjalnej misji. Do zespołu Axiom Space dołączył były astronauta ESA Tim Peake pełniąc funkcję doradcy strategicznego. Misja wymaga finansowania przez prywatnych sponsorów.
Według Forbesa, Axiom Space stracił pieniądze na każdej misji. Mają miejsce również opóźnienia w budowie stacji kosmicznej, której pierwszy moduł powinien zostać uruchomiony w 2026 roku. Ponieważ plan zakłada dołączenie nowych modułów do istniejącej ISS, a następnie odłączenie platformy Axiom Space, gdy ISS przejdzie na emeryturę, zegar zaczyna głośno tykać. Jeszcze kilka lat opóźnień i istnieje szansa, że ISS zostanie deorbitowana, zanim wzniosłe marzenia Axiom Space zostaną zrealizowane.
Dyrektor Ghaffarian wysłał list do klientów, inwestorów i partnerów firmy, w którym, jak twierdzi portal „The Register”, który do niego dotarł, skarży się w nim na „niedokładny obraz” przedstawiony w artykule Forbesa, a następnie wychwala zalety firmy i jej wizję.
W liście nie wymieniono jednak żadnych liczb poza stwierdzeniem, że perspektywy inwestycyjne firmy są różowe, a dalsze finansowanie jest w drodze. W raporcie Forbesa wspomniano o redukcji zatrudnienia, ponieważ przepływy pieniężne firmy były ograniczone. Dla porównania, Ghaffarian napisał: „Nasz zespół optymalizuje naszą strukturę organizacyjną”.
Zmiana na stanowisku dyrektora generalnego
W sierpniu były kierownik programu NASA ISS Michael Suffredini, współzałożyciel Axiom Space, ustąpił ze stanowiska dyrektora generalnego, powołując się na „powody osobiste”, czyniąc Ghaffariana tymczasowym dyrektorem generalnym do chwili obsadzenia tego stanowiska na stałe.
Jaka jest prawda?
Można powiedzieć, że to pytanie zasadnicze. Stan obecny jest bliżej nieokreślony. Jak wiadomo, w każdej plotce jest odrobina prawdy. Na tej podstawie można sądzić, że Axiom Space jakieś problemy ma. Można nawet uznać, że jest to pewnik. Nie wiadomo natomiast, jak duże są to problemy i czy mają one charakter przejściowy czy raczej trwały. Najważniejsze jednak jest to, jak wpłyną one na powodzenie misji AX-4, w której na ISS ma polecieć Polak – Sławosz Uznański.
Źródło: informacje prasowe