JM Elektronik – 20 lat współpracy z HAHN
JM elektronik świętuje w tym roku 20-lecie współpracy z firmą HAHN, uznanym europejskim producentem transformatorów. W tym czasie klienci zawsze mogli liczyć na profesjonalne wsparcie ze strony producenta, od wczesnych etapów projektowania układów zasilania po późniejszą ich produkcję, Niezmienna jakość dostarczanych transformatorów HAHN gwarantuje klientom długoletnie i bezawaryjne działanie ich urządzeń.
Oferta Hahn
W ofercie Hahn znajdziemy przede wszystkim szeroki wachlarz transformatorów sieciowych zalewanych hermetycznie do montażu na PCB. Poza ustandaryzowanymi wersjami mocowo-napięciowymi HAHN jest w stanie wykonać rozwiązanie nietypowe pod konkretne wymagania klienta. Odrębną grupą w ofercie Hahn stanowią transformatory pod zasilacze SMPS, 3 W zasilacze SMPS oraz dławiki szumu wspólnego czy PFC.
Transformatory to historycznie jedne z pierwszych elementów stosowanych w elektronice. Przez okres ponad 100-letniej historii przeszły głęboki proces optymalizacji konstrukcyjnej, ale zasada ich działania pozostała taka sama. Zasilane prądem przemiennym uzwojenie pierwotne, wywołuje za pośrednictwem rdzenia ferromagnetycznego napięcie w uzwojeniu wtórnym proporcjonalne do przekładni, wynikającej ze stosunku liczby zwojów w uzwojeniach wtórnym i pierwotnym.
Pogodzenie sprzecznych wymagań w procesie miniaturyzacji
To, co przykuwa uwagę porównując historyczne i współczesne transformatory, to dostępna dziś różnorodność konstrukcji rdzeni. Oprócz rdzeni wykonanych z blach ferromagnetycznych, będących historycznie najstarszym rozwiązaniem transmisji pola elektromagnetycznego, ale nadal z powodzeniem stosowanym, znajdziemy rdzenie ze spieków ferromagnetycznych, a nawet rdzenie proszkowe.
Równie mocno widać rozwój w miniaturyzacji transformatora. Dzisiejsze transformatory charakteryzują się mocą dokładnie dostosowaną do potrzeb. Precyzyjnie dobierana jest grubość uzwojenia, a izolator w postaci cienkiej warstwy lakieru umożliwia gęste nawinięcia. To wszystko sprawia, że dzisiejsze transformatory są dużo mniejsze niż ich wcześniejsze wersje.
Miniaturyzacja niesie ze sobą także wyzwania. Im mniejsze gabaryty, tym cieńsza izolacja i mniejsza średnica drutów nawojowych, dlatego wzrasta ryzyko uszkodzenia w wyniku przepięcia lub przeciążenia. Chcąc zwiększyć odporność transformatora, w wielu przypadkach stosowany jest proces zalewania. Choć techniki i materiały są coraz lepsze, to jednak nie są one idealne i nadal w transformatorach występują parametry pasożytnicze, objawiające się wydzielaniem ciepła. Zalewanie z kolei utrudnia rozpraszanie ciepła, co skraca żywotność transformatora.
Jak więc dać sobie radę ze sprzecznymi wymaganiami konstrukcyjnymi, gdy z jednej strony dążymy do miniaturyzacji, a z drugiej strony oczekujemy bezawaryjności?
Skorzystaj z unikatowego know-how
Właśnie unikatowe know-how, powtarzalna jakość wykonania i wiedza, także w zakresie elektromechaniki stanowi przewagę sprawdzonych, utytułowanych producentów transformatorów sieciowych.
Innym z dostawców firmy JM elektronik jest Zettler Magnetics. Jest to sprawdzony partner azjatycki oferujący wyroby wysokiej jakości w dobrej cenie, co uzasadnia sprowadzanie jego wyrobów do Europy.
Szereg bezpośrednich umów z producentami oraz szeroka sieć kontaktów biznesowych pozwala firmie JM elektronik sprowadzać precyzyjne zamienniki, do transformatorów występujących w projektach klientów.
Transformatory sieciowe do zasilaczy liniowych
Pomimo dynamicznej ekspansji zasilaczy impulsowych, nadal wiele projektów zasilania opiera się na klasycznym transformatorze sieciowym, zasilanym napięciem 230 VAC o częstotliwości 50 Hz. Dzieje się tak, ponieważ zasilacz liniowy oparty na transformatorze sieciowym nadal zapewnia najwyższą możliwą bezawaryjność. Poprawnie dobrany i eksploatowany liniowy transformator sieciowy może działać „wiecznie”, w przeciwieństwie do zasilacza impulsowego, w budowie którego znajduje się więcej elementów elektronicznych, włączając w to drivery, czyli wyspecjalizowane mikrokontrolery współpracujące z dyskretnymi elementami półprzewodnikowym. W rezultacie MTBF liniowego transformatora sieciowego będzie zawsze wyższy jak zasilacza impulsowego.
Drugą przewagą zastosowania w układzie zasilania transformatora sieciowego jest znikomy poziom zakłóceń. Zadaniem układów prostowniczych, znajdujących się w obwodzie wtórnym transformatora jest wyprostowanie i wygładzenie przebiegu sinusoidalnego, o kształcie zbliżonym do idealnego. W zasilaczu impulsowym tranzystor stabilizatora pracuje na rozpraszanie nadmiaru mocy. W rezultacie, w przeciwieństwie do zasilaczy impulsowych, gdzie przebiegi mają charakter impulsowy, w obwodzie wtórnym nie występują liczne harmoniczne. Jeśli zasilany układ elektroniczny ma charakter pomiarowy, jest to urządzenie laboratoryjne lub urządzenie audiofilskie wysokiej jakości, gdzie zależy nam na jak najdłuższym czasie eksploatacji, zastosowanie zasilacza z transformatorem sieciowym jest nadal najlepszą opcją.
Transformatory impulsowe
Zasilacze impulsowe rozpowszechniły się w układach zasilania tak bardzo, że dzisiaj stanowią większość popularnych aplikacji. W praktyce dobrze zaprojektowany sieciowy zasilacz impulsowy może być dostosowany do pracy z napięciem wejściowym od 90 VAC do nawet 400 VAC, zapewniając stabilne warunki zasilania na wyjściu, co czyni go użytecznym w każdej sieci zasilania na świecie.
Podstawowym elementem zasilacza impulsowego jest transformator impulsowy, z tym że w przeciwieństwie do klasycznych zasilaczy liniowych z transformatorami sieciowymi, obwód pierwotny transformatora impulsowego pracuje z przebiegiem o kształcie odbiegającym od sinusoidy. Regulując dyskretnymi elementami półprzewodnikowymi wypełnienie i kształt impulsów obwodu pierwotnego, uzyskujemy pożądane parametry w obwodzie wtórnym transformatora.
Flyback, forward, half lub full-bridge, buck i bust stanowią odmienne typy zasilaczy impulsowych, różniące się zasadą działania. Powoduje to, że w niektórych zasilaczach impulsowych nie mamy do czynienia z klasyczną separacją obwodu pierwotnego i wtórnego, jak w transformatorach sieciowych zasilaczy liniowych, w wyniku czego część uzwojeń może być wspólna.
Zaletą, dla której zasilacze impulsowe znalazły tak wiele zastosowań jest ich wysoka efektywność energetyczna. W klasycznych zasilaczach opartych na transformatorze sieciowym i liniowym stabilizatorze, trudno jest uzyskać sprawność przekraczającą 90%, tymczasem w zasilaczach impulsowych wynik ten jest uzyskiwany często.
W wielu aplikacjach zasilania stosowana jest gotowa przetwornica, stanowiąca właśnie zasilacz impulsowy, którą można zakupić i zamontować jako element gotowy do użycia, jednakże nadal w wielu przypadkach ekonomiczne uzasadnienie skłania do zaprojektowania własnego zasilacza impulsowego, a w konsekwencji zastosowania transformatora impulsowego.
Dobór transformatora do indywidualnych wymagań Klienta
W Portalu B2B JM elektronik można znaleźć ponad kilkaset pozycji transformatorów, a to zaledwie ułamek modeli obecnych na rynku. Tak szeroka rozpiętość i tak okazuje się niewystarczająca, gdyż jeśli w grę wchodzą parametry wykluczające typoszereg, lub też, w sytuacji optymalizacji wielkoseryjnego projektu, zamówienie personalizowanego transformatora staje się uzasadnione.
JM elektronik wspiera swoich klientów w procesie pozyskania personalizowanego transformatora, a bezpośrednie kontakty z wieloma producentami pozwalają na zbudowanie alternatywnych ofert na taki sam element, uwzględniając oprócz parametrów elektrycznych, aspekty logistyczne (czas dostawy, minimalna partia, cena zależnie od wielkości zamówienia, sposób pakowania i transportu).
Klient może wówczas wybrać świadomie najlepsze jego zdaniem rozwiązanie, mając pewność, że koszt wykonania został sprawdzony przez JM elektronik w niezależnych źródłach.
Zapewniamy dostępność, przywracamy opłacalność
Gdy w następstwie zaburzeń w łańcuchach dostaw lub wskutek zmian polityki cenowej, transformatory czy to z typoszeregu, czy personalizowane, okazują się niedostępne lub też zbyt kosztowne, JM elektronik rozwiązuje problemy swoich klientów.
Korzystając z szeregu bezpośrednich kontaktów ze sprawdzonymi producentami elementów indukcyjnych, JM elektronik jest w stanie zapewnić dobór odpowiednika, a nawet wykonanie na zlecenie transformatora odpowiadającego elektrycznie i mechanicznie oryginałowi.
Wieloletnie doświadczenie pracowników zaowocowało zgromadzeniem unikatowej wiedzy przez pracowników działu zakupów, którą dzielą się z klientami dokonującymi zakupów.
Więcej informacji oraz możliwość zakupu na stronie dystrybutora JM elektronik