Kondensatory E-Cap serii MXZ firmy RUBYCON zapewniają 10% większą pojemność
RUBYCON wprowadził na rynek nową serię kondensatorów przeciwzakłóceniowych MXZ (105°C, 3000 godzin). W porównaniu do serii MXT zapewniają one około 10% większą pojemność, przy tym samym rozmiarze. Kondensatory MXZ powstały w efekcie prac nad doskonaleniem stosowanej w nich folii aluminiowej. Nowa konstrukcja umożliwia przepuszczanie wyższych prądów przy jednoczesnym zwiększeniu pojemności.
Pojemność aluminiowego kondensatora elektrolitycznego zależy przede wszystkim od całkowitej powierzchni folii anodowej i katodowej. Dlatego nawet w przypadku folii aluminiowych o tym samym rozmiarze, bardziej szorstka i nierówna struktura ma naturalnie większą powierzchnię (rys. 1). Z tego też powodu, miniaturyzacja kondensatorów elektrolitycznych zależy od tego, jak bardzo można zwiększyć powierzchnię folii aluminiowej o tym samym rozmiarze, w porównaniu do wcześniejszych wersji.

Rys. 1. Porównanie zwykłej folii aluminiowej i folii trawionej (przekrój poprzeczny)
- Proces substraktywny
Najpopularniejszą metodą, stosowaną we wszystkich dostępnych obecnie na rynku elektrolitycznych kondensatorach aluminiowych, jest trawienie chemiczne w procesie substraktywnym. W jego wyniku na folii tworzą się liczne małe wgłębienia.
- Proces addytywny
Folia aluminiowa w kondensatorach serii MXZ malowana jest proszkowo w procesie addytywnym, poprzez nakładanie warstwy proszku. Jest to całkowicie odwrotne podejście. Wielowarstwowe laminowanie umożliwiło produkcję folii aluminiowej o jeszcze większej powierzchni.

Fot. 2. Kondensator MXZ firmy RUBYCON
W porównaniu do serii MXT firmy RUBYCON, w której są stosowane folie chemicznie trawione, w kondensatorach serii MXZ, o tym samym rozmiarze co MXT, uzyskiwana jest około 10% wyższa pojemność. Ponadto możliwe jest osiąganie nieco wyższych wartości prądu znamionowego. Seria MXT została wprowadzona na rynek w 2022 roku, a zatem jest stosunkowo nowa. Jeśli jednak porównać serię MXZ z obecnie szeroko stosowaną serią MXG, to nominalny wzrost prądu wynosi około 15…25% dla tego samego rozmiaru, podczas gdy pojemność wzrasta o 75…95%. Należy podkreślić, że pod względem wydajności jeden kondensator MXZ może zastąpić dwa kondensatory MXG.
Niezależnie od metody – czy jest to trawienie chemiczne, czy malowanie proszkowe, uzyskanie folii aluminiowej zapewniającej dużą pojemność wymaga wysokich kwalifikacji technicznych. Folia aluminiowa o wysokiej pojemności jest trudniejsza do nawinięcia, niż folia dla niskiej pojemności. Bezpośrednio wpływa to na rozmiar kondensatora i prędkość nawijania podczas produkcji.
W rezultacie najmniejszy rozmiar serii MXZ wynosi obecnie 22 mm × 50 mm i jest dostępny tylko jako kondensator snap-in. Niemniej jednak nowoczesne aplikacje wymagają większej gęstości mocy i lepszej wydajności, a seria MXZ w znacznym stopniu przyczyni się do spełnienia tych wymagań.
Przegląd produktów serii MXZ
- Zakres temperatur: od -25°C do +105°C
- Żywotność: 105°C, 3000 godzin
- Napięcie znamionowe: 450 V DC
- Rozmiar: od ø22×50 do ø45×100 mm (standardowa specyfikacja do ø35 mm)
Dostępne pojemności kondensatorów serii MXZ (450 V, 105ºC, 3000 godz.):
Aby uzyskać więcej informacji skontaktuj się:
Robert.Staniszewski@codico.com
Passive Components CODICO Poland