Bramka Avnet SmartEdge Industrial IoT Gateway oparta o Raspberry Pi do aplikacji przemysłowego IoT
Farnell rozpoczął dostawy bramki Avnet SmartEdge Industrial IoT Gateway. Jest to niedroga, przemysłowa bramka sieciowa, oparta na Raspberry Pi. Od momentu premiery tego produktu w trakcie targów Embedded World, które odbyły się w lutym 2019 roku w Niemczech, można było zaobserwować istotne zapotrzebowanie na taką bramkę w odniesieniu do różnorodnych aplikacji, począwszy od: zarządzania budynkami przez monitorowanie pojazdów i automatykę przemysłową, a kończąc na konserwacji predykcyjnej.
Avnet SmartEdge Industrial IoT Gateway, korzystając z bardzo prostej w konfiguracji i bezpiecznej komunikacji, dzięki platformie Avnet IoTConnect, obejmuje szereg potężnych funkcji, które pozwalają na zbieranie i analizowanie danych oraz dostarczanie wartościowych informacji w czasie rzeczywistym, np. na potrzeby wizualizacji – a wszystko to w najniższej cenie wśród urządzeń tej klasy. Platforma IoTConnect pracuje na serwerach Microsoft Azure - kompleksowym zestawie usług komunikacji urządzeń krańcowych z chmurą, spełniających wymagania dużych korporacji i gotowych do wdrażania i zarządzania systemami korzystającymi z Internetu Rzeczy.
Bramka stanowi uniwersalny system łączności i wspiera algorytmy sztucznej inteligencji w wielu aplikacjach Przemysłu 4.0. Zawiera m.in. dodatkowe porty, które pozwalają na obsługę przemysłowych protokołów komunikacyjnych, radzi sobie z szerszym zakresem napięć zasilających oraz zawiera specjalny moduł do przeprowadzania bezpiecznych obliczeń, który pozwala zapewnić pełne bezpieczeństwo danych na całej trasie transmisji – od początku do końca. Ponadto dostarczana jest w solidnej obudowie, przeznaczonej do montażu na ścianie lub na szynie DIN. Wszystkie te cechy sprawiają, że bramka cechuje się niezrównanym połączeniem łatwości użytkowania, możliwości i dostępności, jakie nie były nigdy wcześniej dostępne w takim środowisku. Projektanci, którzy mają już doświadczenia w prototypowaniu urządzeń opartych o Raspberry Pi, szybko odkryją jak łatwe jest dla nich przeniesienie swoich dotychczasowych projektów do środowiska przemysłowego, bez konieczności przechodzenia na inną platformę.
Bramka Avnet SmartEdge Industrial IoT Gateway jest dostępna w sklepie Farnell i Avnet Silica w Europie i w sklepie Newark w Ameryce Północnej.


Scanway osiągnął w 2025 roku blisko dwukrotny wzrost przychodów ogółem
SpaceForest ogłasza otwarty nabór ładunków i eksperymentów do misji rakiety PERUN w 2026 roku – starty w Portugali, Polsce i Danii
AMB Technic został nowym dystrybutorem pieców rozpływowych Vitronics Soltec w Polsce 


![https://www.youtube.com/watch?v=kmvM5hVSzCM Piata już edycja konferencji Hardware Design Masterclasses dla elektroników zaskoczyła frekwencją, tym bardziej, że spotkanie było dwudniowe. Film jest krótką relacją z wydarzenia, bazującą na wypowiedziach prelegentów. [materiał redakcyjny] Zapraszamy do obejrzenia!](https://mikrokontroler.pl/wp-content/uploads/2026/01/Rafal-tytulowe.png)

