LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Newsletter

Proszę czekać.

Dziękujemy za zgłoszenie!

Wstecz
Aktualności

Przyszłość polskiego sektora elektroniki to elektromobilność i półprzewodniki

Według rynkowych analiz polski sektor elektroniczny rośnie w tempie 4 proc. rocznie, czemu sprzyja dynamiczna transformacja cyfrowa wielu gałęzi przemysłu czy korzystne zmiany legislacyjne. Obszarami szczególnie perspektywicznymi dla dalszych wzrostów branży elektronicznej w Polsce jest elektromobilność oraz produkcja półprzewodników.

Zgodnie z raportem Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu wartość polskiego eksportu sektora elektronicznego wzrosła z 431,69 mln dolarów w 2012 roku do 510,90 mln dolarów w 2022 roku[1]. W tej branży zatrudnionych jest około 63 700 osób, w tym ponad 3 460 producentów. Dostęp do dobrze wykształconych pracowników to jeden z najważniejszych atutów Polski, a młodzi ludzie chętnie rozpoczynają studia na kierunkach związanych z elektroniką. Świadczą o tym dane, mówiące że w roku akademickim 2022/23 na co najmniej 27 kierunkach na uczelniach w całej Polsce studiowało ponad 6900 studentów[2].

Rosnący potencjał elektroniki w Polsce

Polska Agencja Inwestycji i Handlu wskazuje na duży potencjał krajowego sektora elektroniki, a według prognoz dynamika jego rozwoju wynosi 4 proc. r/r [3]. Branża elektroniczna w Polsce wspierana jest przez m.in. rosnący dostęp do internetu i transformację cyfrową, korzystne zmiany legislacyjne czy programy wspierające wydatki na IT. Nie bez znaczenia jest także wzrost sektora BPO (Business Process Outsourcing).

Z każdym rokiem polski przemysł elektroniczny zyskuje coraz większe znaczenie na arenie międzynarodowej. Obejmuje on wszystkich dostawców EMS (ang. Electronic Manufacturing Services – produkcja kontraktowa elektroniki), producentów PCB (ang. Printed Circuit Board – płytki drukowane), firmy high-tech, dystrybutorów komponentów oraz producentów i dystrybutorów sprzętu.

Ponadto Polska jest największym w Europie i drugim co do wielkości na świecie dostawcą litowo-jonowych akumulatorów samochodowych i ich komponentów [4]. W 2022 roku akumulatory litowo-jonowe stanowiły ponad 2,4 proc. całego polskiego eksportu, natomiast wartość tego sektora zaliczyła 38-krotny wzrost od 2017 roku i wynosi obecnie 38 mld złotych [5].

— W dobie transformacji cyfrowej szeroko rozumiana elektronika stała się nieodłącznym elementem codziennego życia – zarówno w sektorze B2B jak i B2C. Branża elektroniczna na bieżąco odpowiada na zmiany w podejściu konsumentów oraz nowe wyzwania i dzięki temu możemy zaobserwować jej szybki rozwój, który ma szansę przynieść korzyści nam wszystkim — komentuje Daniel Myrtenblad, Expo Manager i organizator targów branży elektronicznej Evertiq Expo Warszawa 2023.

Najważniejsze trendy w sektorze elektroniki

Wśród trendów, które zdominowały dyskusje na temat rozwoju elektroniki w Polsce, zdecydowanie wyróżnia się elektromobilność. Zwłaszcza, że wobec regulacji unijnych, przyszłość samochodów spalinowych na europejskim rynku jest przesądzona. Według raportu „Napędzamy polską przyszłość” polska gospodarka w wyniku elektryfikacji transportu kołowego wzrośnie o 0,3% w 2030 roku i o 1,1% w 2050 roku[6]. Rozwój elektromobilności oznacza prawdziwą rewolucję dla wielu obszarów polskiego przemysłu. W naszym kraju już teraz ulokowana jest produkcja 30% wszystkich powstających w Europie baterii do pojazdów[7]. Według ekspertów elektryfikacja transportu kołowego będzie miała pozytywny wpływ nie tylko na całą branżę automotive, ale także na polski sektor energetyczny czy obszar ochrony środowiska. Według rynkowych szacunków do roku 2050, zarówno emisje pyłów PM103 jak i NOx4, związane z używaniem samochodów osobowych, spadną o około 90%. Elektromobilność będzie również miała pozytywny wpływ na redukcję emisji dwutlenku węgla. Obecnie, jedną z największych barier dla rozwoju tego obszaru w Polsce jest słaby rozwój infrastruktury ogólnodostępnych stacji ładowania oraz wysokie ceny aut napędzanych elektrycznie. Patrząc jednak na dynamiczny wzrost liczby innowacyjnych firm rozwijających produkcję w sektorze elektromobilności, potencjał dla rozwoju tego obszaru dostrzega coraz więcej podmiotów polskiej gospodarki.

Mówiąc o trendach w polskim sektorze elektroniki, nie sposób nie wspomnieć także o przemyśle półprzewodników. Dzięki nowym regulacjom, takim jak European Chips Act, który zakłada przeznaczenie 43 miliardów euro na wsparcie produkcji chipów w Europie, Polska ma szansę dołączyć do krajów przodujących w wysokich technologiach i wziąć udział w europejskim wyścigu o zwiększenie suwerenności technologicznej na tle Stanów Zjednoczonych czy Azji. Wielu ekspertów wskazuje, że Polska jest atrakcyjnym i ogromnym rynkiem do zagospodarowania, jeśli chodzi o produkcję półprzewodników.

— Podczas gdy Unia Europejska wyrusza w podróż mającą na celu odbudowę swojego przemysłu półprzewodników, Polska ma siłę, aby odcisnąć swoje piętno w branży. Dzięki bogatemu wachlarzowi talentów i ambicji kraj ten ma ogromną szansę stać się kamieniem węgielnym tego odrodzenia, wzmacniając pozycję nie tylko samej Polski, ale także fundamentów technologicznej przyszłości Europy — komentuje Daniel Myrtenblad, Expo Manager i organizator targów branży elektronicznej Evertiq Expo Warszawa 2023.

Źródło: Evertiq.pl

Autor: Evertiq
Tagi: news