Oprogramowanie NI LabVIEW i przenośne urządzenia testowo-pomiarowe Digilent

Wraz z ograniczeniem przestrzeni laboratoriów i zwiększonym rozproszeniem zespołów inżynieryjnych, firmy coraz częściej decydują się na przyrządy typu „All-in-one” jako uzupełnienie tradycyjnych laboratoriów. Tym samym rośnie zapotrzebowanie na przenośne stanowiska testowe i pomiarowe, które mogą obsługiwać wszystkie typy projektów.

Inżynierowie na całym świecie używają urządzeń pomiarowych Digilent, aby skrócić cykl projektowania i zwiększyć skuteczność dzięki dostępowi do oscyloskopu, analizatora stanów logicznych, generatora przebiegów i tym podobnych przyrządów zawsze i z każdego miejsca.

Z kolei oprogramowanie LabVIEW zaprojektowane przez firmę NI oferuje możliwość programowania graficznego, które pomaga w wizualizacji każdego aspektu aplikacji, w tym konfiguracji sprzętu, danych pomiarowych i debugowania. Korzyści z używania LabVIEW to m.in.:

  • Programowanie zgodnie z założeniami dzięki intuicyjnemu interfejsowi graficznemu
  • Możliwość podłączenia do prawie każdego sprzętu, także tego z nietypową obsługą sprzętową
  • Szybkie pozyskiwanie i wizualizacja danych
  • Współpraca z innymi programami narzędziowymi

Poniższy artykuł opisuje, jak używać LabVIEW Community Edition oraz przyrządów pomiarowych firmy Digilent do testowania układów analogowych i cyfrowych.

Sprzęt używany w dalszej części samouczka:

Uwaga: WaveForms można pobrać ze strony WaveForms – proces konfiguracji programu można znaleźć w przewodniku WaveForms Getting Started Guide. Podczas instalacji WaveForms, zostanie zainstalowany program Digilent WaveForms Runtime, wymagany przez pakiety WaveForms VI.

Uwaga: Aby pobrać LabVIEW, potrzebne jest konto na stronie NI. LabVIEW Community można pobrać ze strony LabVIEW Community, a przewodnik dla początkujących znajduje się na stronie LabVIEW Community Getting Started. Przy instalacji LabVIEW Community zostanie zainstalowany również VI Package Manager i VIPM Browser, które będą używane w tym samouczku.

Konfiguracja sprzętu

Podłącz urządzenie przenośne do komputera za pomocą kabla USB. Jeśli Twoje urządzenie wymaga zewnętrznego zasilania, podłącz zasilacz do gniazdka, a następnie wtyk zasilacza do urządzenia. Przestaw włącznik zasilania urządzenia do pozycji włączenia. Zaświeci się zielona dioda LED na górze urządzenia.

Konfiguracja oprogramowania

  1. Otwórz program VIPM Browser.

  1. Wyszukaj hasło „Digilent”, otwórz „Digilent WaveForms VIs” i kliknij „Install”.

  1. Po zakończeniu instalacji zamknij bieżące okno i otwórz VI Package Manager. Po otwarciu wyszukaj opcję Digilent WaveForms VIs i kliknij ją dwa razy.

  1. Kliknij przycisk „Show Examples”.

Na następnych stronach artykułu przedstawiono przykłady demonstrujące funkcjonalność różnych instrumentów:

  1. Obsługa wejścia i wyjścia analogowego dla Analog Discovery 2 i Analog Discovery Studio
  2. Obsługa wejścia i wyjścia cyfrowego dla Analog Discovery 2, Analog Discovery Studio i Digital Discovery

O autorze