STM32L: nowe mikrokontrolery w rodzinie STM32
12 kwietnia 2010 firma STMicroelectronics opublikowała pierwszą wersję noty katalogowej nowych podrodzin mikrokontrolerów STM32: STM32L151/152, przeznaczonych do aplikacji wymagających minimalizacji poboru energii z zasilacza. Rdzenie nowych mikrokontrolerów, identyczne funkcjonalnie z zastosowanymi w klasycznej rodzinie STM32, są przystosowane do taktowania sygnałami zegarowymi o częstotliwości do 32 MHz, pobierają przy tym prąd o wartości do 230 µA/MHz…
12 kwietnia 2010 firma STMicroelectronics opublikowała pierwszą wersję noty katalogowej nowych podrodzin mikrokontrolerów STM32: STM32L151/152, przeznaczonych do aplikacji wymagających minimalizacji poboru energii z zasilacza. Rdzenie nowych mikrokontrolerów, identyczne funkcjonalnie z zastosowanymi w klasycznej rodzinie STM32, są przystosowane do taktowania sygnałami zegarowymi o częstotliwości do 32 MHz, pobierają przy tym prąd o wartości do 230 µA/MHz. Zawartość pamięci Flash o pojemności do 128 kB jest chroniona za pomocą bloków MPU (Memory Protection Unit) oraz ECC (Error Correction Code). Mikrokontrolery wyposażono także w pamięć SRAM o pojemności do 16 kB oraz EEPROM o pojemności 4 kB.
W skład standardowego wyposażenia mikrokontrolerów STM32L wchodzi 8 timerów, po dwa interfejsy SPI i I2C, trzy USART-y, jeden USB device, a także 12-bitowy
przetwornik A/C (do 24 kanałów wejściowych), dwa 12-bitowe przetworniki C/A, komparatory analogowe oraz interfejsy LCD.
Mikrokontrolery STM32L151/152 wyposażono w takie same energooszczędne peryferia, jakie zastosowano w mikrokontrolerach STM8L15x, jedyne różnice występują w niektórych interfejsach komunikacyjnych. Producent zachował także kompatybilność wyprowadzeń pomiędzy obudowami mikrokontrolerów 8- i 32-bitowych z rodzin „L”, dzięki czemu konstruktorzy mogą dostosować wydajność mikrokontrolera do wymogów aplikacji bez zmiany płytki drukowanej. Mikrokontrolery STM32L są odpowiedzią na konkurencyjne rodziny energooszczędnych mikrokontrolerów wyposażonych w rdzeń Cortex-M0, którego – jak wiele wskazuje – firma STMicroelectronics nie wdroży w swoich opracowaniach.