ColdFire z USB: Flexis JM Badge Board

Mikrokontrolery ColdFire produkowane przez firmę Freescale należą do grona „klasyków” dzielnie stawiających czoła najazdowi ARM-ów. Mikrokontrolery z rodziny Flexis są także prekursorem popularnej obecnie „pinowej” kompatybilności różnych rodzin mikrokontrolerów, charakteryzuje je także – tracąca popularność – solidność wykonania, przejawiająca się niepokojąco niewielką liczbą errat…

Zestaw Flexis JM Badge Board jest jednym z najtańszych (ok. 30USD w USA) w ofercie firmy Freescale, przygotowanym z myślą o konstruktorach lubiących stabilne platformy sprzętowe, wyposażone w niepospolite peryferia. Zestaw ten był platformą konkursową CanYourBadgeDoThis (www.canyourbadgedothis.com, o konkursie niestety nie było słychać w Polsce), od tamtej pory jego cena spadła blisko o połowę co powoduje, że zestaw jest niezwykle atrakcyjny także dla początkujących.

Schemat blokowy mikrokontrolera MCF51JM128

Schemat blokowy mikrokontrolera MCF51JM128

„Sercem” zestawu jest 32-bitowy mikrokontroler z rdzeniem ColdFire V1 taktowanym sygnałem zegarowym o częstotliwości 50 MHz, wyposażonym w pamięć Flash o pojemności 128 kB oraz interfejse USB device. Na płytce zestawu zastosowano także 3-osiowy czujnik przyspieszenia MEMS (MMA7260QT), interfejs klawiatur bezstykowych MPR084 oraz nowoczesną, scaloną ładowarkę akumulatorów Li-Ion (MC34673). Akumulator tego typu jest zainstalowany na płytce zestawu, dzięki czemu można całe urządzenie zasilać z niego lub z interfejsu USB (po dołączeniu zestawu do komputera).

Schemat blokowy zestawu Flexis JM Badge Board

Schemat blokowy zestawu Flexis JM Badge Board

Na spodniej części płytki zestawu zastosowano matrycę z 80 (w konfiguracji 16×5) diod LED, która spełnia rolę lokalnego wyświetlacza alfanumerycznego, na którym są wyświetlane komunikaty dla użytkownika, nadajnik podczerwieni oraz 8-polową klawiaturę bezstykową, za pomocą której użytkownik może komunikować się z mikrokontrolerem. Producent przewidział także możliwość samodzielnego zainstalowania przez użytkownika na płytce zestawu wyświetlacza TFT, złącza kart SD/MMC oraz gold-pinów, na które są wyprowadzone linie GPIO mikrokontrolera. W zależności od zasobów użytkownika, programowanie pamięci Flash mikrokontrolera może się odbywać za pomocą bootloadera lub za pomocą interfejsu BDM (Background Debug Mode), który jest odpowiednikiem funkcjonalnym JTAG-a znanego m.in. z ARM-ów.
Z interfejsem DBM współpracują dołączone do prezentowanego zestawu pakiety programistyczne CodeWarrior oraz IAR EWB z dodatkowym programem narzędziowym IAR VisualSTATE, które są dostarczane na płycie DVD wchodzącej w skład zestawu. Obydwa pakiety są dostępne w wersjach ewaluacyjnych, ograniczonych terminowo, a także w wersjach bezpłatnych, funkcjonalnie ograniczonych w pewnym stopniu w stosunku do pełnych wersji komercyjnych. Ograniczenia te nie są specjalnie dokuczliwe w praktyce, obydwa bezpłatne pakiety umożliwiają napisanie programów w pełni wykorzystujących możliwości mikrokontrolera MCF51JM128.
Na płycie DVD producent dostarcza ponadto dokumentacje podzespołów zastosowanych w zestawie, przykładowe programy oraz podręcznik użytkownika i instrukcję z opisem obsługi programów przykładowych, które są niezwykle efektowne pomimo stosunkowo skromnego (pod względem liczby wyświetlanych punktów) wyświetlacza LED.

Dodatkowe informacje można znaleźć pod adresem:
www.freescale.com/coldfire
Pakiet narzędziowy CodeWarrior jest dostępny pod adresem:
www.freescale.com/codewarrior

Zestaw Flexis JM Badge Board jest bez wątpienia atrakcyjną propozycją dla konstruktorów, którzy doceniają zalety dojrzałej platformy sprzętowej i doskonałego oprogramowania narzędziowego (CodeWarrior), które zdecydowanie przewyższa pod względem możliwości, wygody użytkowania i zintegrowanych narzędzi, większość narzędzi komercyjnych dostępnych na rynku. Od niedawna rolę IDE w pakiecie CodeWarrior spełnia Eclipse, który jest bliski bardzo wielu programistom. Jeżeli wziąć do tego pod uwagę atrakcyjną cenę zestawu, to naprawdę nie ma na co czekać!

O autorze