Nowe moduły fail-safe do stosowania w strefach zagrożonych wybuchem

Firma Siemens opracowała trzy nowe moduły wejść/wyjść typu fail-safe do stacji rozproszonych wejść/wyjść Simatic ET 200iSP, przeznaczone do pracy w strefach zagrożonych wybuchem.

Moduły 8F-DI Ex Namur, 4F-DO Ex 40mA/17,4V i 4F-AI Ex Hart spełniają wysokie wymagania bezpieczeństwa zgodnie z odpowiednimi standardami, takimi jak IEC 61508 i SIL 3. Oznacza to, że wraz ze stacją ET 200iSP mogą być używane bezpośrednio, bez dodatkowej bariery ochronnej Ex, w obszarach zagrożonych wybuchem w strefach 1/21 i 2/22, a podłączone do nich iskrobezpieczne czujniki i siłowniki także w strefach 0/20.

Nowe moduły są odpowiednie do tak odpowiedzialnych aplikacji, jak ESD (Emergency Shut Down), Fire & Gas albo zabezpieczenia kotłów energetycznych. Są wyposażone w funkcje diagnostyczne Last valid value i energize-to-trip, szczególnie ważne w systemach  Fire & Gas.

Do komunikacji pomiędzy stacją ET 200iSP i sterownikami wyższego poziomu jest używana iskrobezpieczna wersja magistrali Profibus. Ten sam kabel służy tu do przesyłania standardowych danych automatyki i sygnałów fail-safe, zgodnie z profilem Profisafe. Stacja ET 200iSP jest konfigurowana przy użyciu oprogramowania Step 7. Odpowiednie biblioteki, certyfikowane przez TÜV, są dostępne w pakietach opcji Step 7 dla aplikacji fail-safe: Distributed Safety i S7 F-Systems.

 

O autorze