LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Newsletter

Proszę czekać.

Dziękujemy za zgłoszenie!

Wstecz
Artykuły

STM32Discovery vs ZL31ARM

Zestaw STM32 Value Line Discovery wyposażono w stabilizator napięcia zasilającego mikrokontroler, dzięki czemu całość może być zasilana zarówno z USB jak i dowolnego zasilacza o napięciu wyjściowym 5 lub 3,3 V. Konfiguracja obwodów zasilających pozwala także wykorzystać stabilizator wbudowany w zestaw do zasilania obwodów zewnętrznych, przy czym trzeba pamiętać o dostosowaniu prądu obciążającego do możliwości stabilizatora LD1117DT33 firmy STMicroelectronics (katalogowo do 800 mA). Dołączenie napięcia zasilającego, podobnie jak i transmisja USB, są sygnalizowane za pomocą miniaturowych LED zamontowanych na płytce.

 

Programator-debugger zastosowany w zestawie STM32 Value Line Discovery jest ograniczoną funkcjonalnie wersją klasycznego ST-Linka, pozbawioną możliwości współpracy z mikrokontrolerami STM8 oraz obsługującą wyłącznie dwuliniowy interfejs SWD (Serial Wire Debug), służący do debugowania pracy mikrokontrolera i programowania jego pamięci Flash.

 

Konstruktorzy zestawu STM32 Value Line Discovery przewidzieli możliwość wykorzystania wbudowanego programatora do obsługi mikrokontrolerów STM32 znajdujących się poza zestawem, co wymaga odłączenia mikrokontrolera „pokładowego” za pomocą zworek i dołączenia mikrokontrolera zewnętrznego za pomocą przewodów dołączonych do 4-stykowego złącza szpilkowego.
Zestaw STM32 Value Line Discovery bez wątpienia podbije serca elektroników, ale jego skromne wyposażenie, mniejsza uniwersalność wbudowanego interfejsu programująco-debugującego ST-Link oraz wyposażenie zestawu w mikrokontroler z podrodziny Value Line mogą powodować wśród konstruktorów pewien niedosyt.

 

Alternatywa

Rozwiązaniem podobnej klasy o nieco większych możliwościach (ich zestawienie znajduje się w tab. 1) jest zestaw ZL31ARM (fot. 5), wyposażony w szybki mikrokontroler z podrodziny Performance Line, którego budowa mechaniczna pozwala na rozdzielenie interfejsu programująco-debugującego od części ewaluacyjnej.

 

 

Rys. 4. Schemat blokowy zestawu 
ZL31ARM

Rys. 4. Schemat blokowy zestawu ZL31ARM

 

Polski portal branżowy dedykowany zagadnieniom elektroniki. Przeznaczony jest dla inżynierów i konstruktorów, projektantów hardware i programistów oraz dla studentów uczelni technicznych i miłośników elektroniki. Zaglądają tu właściciele startupów, dyrektorzy działów R&D, zarządzający średniego szczebla i prezesi dużych przedsiębiorstw. Oprócz artykułów technicznych, czytelnik znajdzie tu porady i pełne kursy przedmiotowe, informacje o trendach w elektronice, a także oferty pracy. Przeczyta wywiady, przejrzy aktualności z branży w kraju i na świecie oraz zadeklaruje swój udział w wydarzeniach, szkoleniach i konferencjach. Mikrokontroler.pl pełni również rolę patrona medialnego imprez targowych, konkursów, hackathonów i seminariów. Zapraszamy do współpracy!