STM32Discovery vs ZL31ARM
Zestaw STM32 Value Line Discovery wyposażono w stabilizator napięcia zasilającego mikrokontroler, dzięki czemu całość może być zasilana zarówno z USB jak i dowolnego zasilacza o napięciu wyjściowym 5 lub 3,3 V. Konfiguracja obwodów zasilających pozwala także wykorzystać stabilizator wbudowany w zestaw do zasilania obwodów zewnętrznych, przy czym trzeba pamiętać o dostosowaniu prądu obciążającego do możliwości stabilizatora LD1117DT33 firmy STMicroelectronics (katalogowo do 800 mA). Dołączenie napięcia zasilającego, podobnie jak i transmisja USB, są sygnalizowane za pomocą miniaturowych LED zamontowanych na płytce.
Programator-debugger zastosowany w zestawie STM32 Value Line Discovery jest ograniczoną funkcjonalnie wersją klasycznego ST-Linka, pozbawioną możliwości współpracy z mikrokontrolerami STM8 oraz obsługującą wyłącznie dwuliniowy interfejs SWD (Serial Wire Debug), służący do debugowania pracy mikrokontrolera i programowania jego pamięci Flash. |
Konstruktorzy zestawu STM32 Value Line Discovery przewidzieli możliwość wykorzystania wbudowanego programatora do obsługi mikrokontrolerów STM32 znajdujących się poza zestawem, co wymaga odłączenia mikrokontrolera „pokładowego” za pomocą zworek i dołączenia mikrokontrolera zewnętrznego za pomocą przewodów dołączonych do 4-stykowego złącza szpilkowego.
Zestaw STM32 Value Line Discovery bez wątpienia podbije serca elektroników, ale jego skromne wyposażenie, mniejsza uniwersalność wbudowanego interfejsu programująco-debugującego ST-Link oraz wyposażenie zestawu w mikrokontroler z podrodziny Value Line mogą powodować wśród konstruktorów pewien niedosyt.
Alternatywa
Rozwiązaniem podobnej klasy o nieco większych możliwościach (ich zestawienie znajduje się w tab. 1) jest zestaw ZL31ARM (fot. 5), wyposażony w szybki mikrokontroler z podrodziny Performance Line, którego budowa mechaniczna pozwala na rozdzielenie interfejsu programująco-debugującego od części ewaluacyjnej.
Rys. 4. Schemat blokowy zestawu ZL31ARM