Nowe układy FPGA w technologii 28 nm w ofercie firmy Altera

Firma Altera, znany producent układów programowalnych, wprowadziła do sprzedaży nowe serie układów FPGA i ASIC, które produkowane są w technologii 28 nm. Należą do nich rodziny Cyclone V, Arria V, Stratix V oraz HardCopy V.
Cyclone V to podstawowa seria układów FPGA w nowej ofercie firmy Altera. Jest przeznaczona przede wszystkim dla aplikacji niskobudżetowych. W porównaniu do innych opracowanych przez producenta układów charakteryzuje się niską ceną i najprostszą konstrukcją. Seria Cyclone V wyposażona została w bloki IP-core, do których należą między innymi kontrolery pamięci (DDR, LPDDR2 SDRAM, DDR3 SDRAM), interfejs PCI Express Gen2 x1, bloki DSP. Zintegrowane w układach transceivery umożliwiają transmisję z przepustowością do 5 Gbit/s. Układy te cechują się niskim poborem prądu.
Arria V to grupa układów FPGA, w której uzyskano kompromis pomiędzy wydajnością, ceną oraz zapotrzebowaniem na energię. Parametry tej rodziny są wyższe niż układów Cyclone V, dlatego są one dedykowane do bardziej wymagających aplikacji oferując większą ilość zasobów. Należą do nich np. interfejs PCI Express Gen2 x4, bloki DSP zoptymalizowane pod kątem filtrów FIR oraz transceivery gwarantujące szybkość transmisji na poziomie do 10 Gbit/s.
Układy Stratix V to seria oferująca największą wydajność oraz ilość zasobów logicznych (1.1 miliona elementów logicznych). W porównaniu z opisanymi wyżej rodzinami, układy te zostały wyposażone np. w interfejs PCI Express Gen3 x4 oraz transceivery o przepływności do 28 Gbit/s.
Ostatnia grupa nosi nazwę HardCopy V. Są to układy typu ASIC, które umożliwiają przeniesienie projektu FPGA do docelowego chipu zawierającego minimalną wymaganą ilość zasobów, dzięki czemu pozwalają zminimalizować koszty produkcji.
Szeroka gama nowych produktów FPGA i ASIC firmy Altera umożliwia wybranie układu dopasowanego optymalnie do projektowanej aplikacji pod kątem ceny i wydajności. Ponadto zastosowany proces produkcyjny 28 nm pozwala według producenta na ograniczenie zużycia energii przedstawianych układów do 40% w porównaniu z poprzednimi rozwiązaniami tej firmy.

O autorze