Zestawy ewaluacyjne FPGA z programatorem na USB

Firma FTDI wprowadziła do oferty zestawy ewaluacyjne Morph-IC-II umożliwiające szybkie programowanie układu FPGA poprzez złącze USB. Przesłanką do stworzenia zestawu Morph-IC-II było połączenie funkcjonalności i pojemności układu krzemowego poprzez oprogramowanie. Umożliwia to implementację wielu funkcji w jednym układzie krzemowym, a co za tym idzie zmniejszenie kosztów produkcji.

Zestaw łączy zalety układu Altera Cyclone-II FPGA z konwerterem magistrali USB na UART/FIFO/MPSSE, układem FTDI FT2232H. Dzięki temu, programowanie macierzy FPGA trwa mniej niż 100ms co jest niezwykle istotne przy częstej zmianie oprogramowania podczas prac nad produktem końcowym. Zestaw umożliwia implementację na FPGA układów klasy Large Scale Integration (LSI) poprzez programowanie 4608 układów logicznych (około 80000 bramek) macierzy FPGA. Użytkownik ma dostęp poprzez złącza szpilkowe do 96 linii I/O zarówno moduł FPGA jak i FT2232H. Komunikacja z komputerem PC odbywa się poprzez złącze USB typu B za pomocą sterowników virtualnego portu szeregowego VCP lub sterowników D2xx API, które umożliwiają tworzenie oprogramowania w C/C++ jak i innych językach programowania. Zestaw posiada również złącze JTAG pozwalające na debugowanie oprogramowania. Dwie diody sygnalizują zasilanie układu i programowanie macierzy. Do zestawu dołączone jest darmowe środowisko programistyczne Quartus II Web Edition Software wraz z przykładami.

Moduły Morph-IC-II są w pełni kompatybilne z poprzednią wersją MorphIC-1K, różnica polega na większej pojemności i szybkości nowych modułów. Zwiększona została również liczba wyprowadzeń z w stosunku do poprzedniej wersji.

Więcej informacji: Soyter Sp. z o.o., Klaudyn, ul. Ekologiczna 14/16, 05-080 Izabelin, http://www.soyter.pl

O autorze