LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Wstecz
Aktualności

Scalony czujnik natężenia światła MAX44009

Układ MAX44009 to nowa propozycja firmy Maxim Integrated Products w dziedzinie czujników światła. Czujniki światła znajdują obecnie zastosowanie głównie w urządzeniach przenośnych takich jak: telefony, tablety, laptopy; gdzie służą do sterowania jasnością wyświetlacza LCD. Mają one za zadanie zapewnić optymalną jasność w różnych warunkach oświetleniowych poprawiając komfort pracy oraz zmniejszając zużycie prądu.

Główną zaletą nowych czujników jest bardzo niski pobór prądu, który wynosi zaledwie 0,65 µA. W układzie zintegrowano 22-bitowy przetwornik A/C umożliwiający konwersję wyniku pomiaru w zakresie od 0,045 do 188000 luksów. Automatyczny dobór zakresu pracy pozwala na dokładny pomiar natężenia światła bez konieczności samodzielnego doboru zakresu przetwornika. Diody detektora nie reagują na światło z zakresów podczerwieni i ultrafioletu, a ich charakterystyka została tak dobrana aby jak najlepiej odwzorowywać postrzeganie oświetlenia przez ludzkie oko, co jest szczególnie istotne w wymienionych wyżej zastosowaniach.

Komunikacja z układem odbywa się poprzez magistralę I2C. Układ wyposażono również w linię przerwania umożliwiającą sygnalizację przekroczenia progu jasności oświetlenia. MAX44009 może być zasilany napięciem od 1,7V do 3,6V i jest produkowany w obudowie UTDFN-Opto o wymiarach 2x2x0,6 mm.

Więcej informacji: http://www.maxim-ic.com