Najmniejszy na świecie projektor wbudowany projektu STMicroelectronics i bTendo

Firmy STMicroelectronics i bTendo podpisały właśnie stosowne umowy, by wspólnie rozwijać projekt najmniejszego na świecie projektora wbudowanego (ang. Pico Projector), który ma być do zastosowania w smartphone’ach i innych urządzeniach przenośnych.

Projektor, którego prototyp jest już skonstruowany, działa podobnie do lampy kineskopowej, ale jest w nim używana wiązka laserowa zamiast elektronowej i nie ma konieczności stosowania specjalnego ekranu. Urządzenie wykorzystuje dwa oparte na MEMS, ruchome mikrozwierciadła i specjalizowany układ scalony do przetwarzania video. Producenci zapewniają, że ma niski pobór mocy oraz jest zgodny z wytycznymi MIPI, co pozwala na szybką i łatwą integrację z innymi komponentami urządzeń przenośnych.

Projekt jest oparty na wyświetlaniu laserem skaningowym (ang. Scanning Laser Projection), które jest pomysłem bTendo oraz układach MEMS autorstwa ST. Druga z firm odpowiada też przy realizacji projektu za układ przetwarzania video oraz technologie wytwarzania półprzewodników.

Urządzenie ma mniej niż 2,5cm3 objętości i poniżej 6mm grubości oraz ma wyświetlać obraz o wyrazistych kolorach i dobrej ostrości bez konieczności stosowania układu soczewek. Obraz można wyświetlać na dowolnej powierzchni.

Projektor wbudowany w smartphone’a ma służyć ułatwieniu przeglądania zgromadzonych przez właściciela urządzenia mediów przez wiele osób, dzięki zwiększeniu powierzchni oglądanych zdjęć czy plików video.

O autorze