FT232H – wieloprotokołowy konwerter interfejsu USB firmy FTDI

Firma FTDI poszerzyła swoją ofertę o FT232H – nowy model konwertera USB. Nowością w stosunku do wcześniejszych układów rodziny FT jest możliwość zamieniania USB na wiele różnych interfejsów szeregowych i równoległych.

FT232H jest wyposażony w Multi-Protocol Synchronous Serial Engine – nowy, konfigurowalny kontroler interfejsów szeregowych, który może pracować jako JTAG, SPI, I2C, oraz w trybie bit-bang. Oprócz tego FT232H obsługuje też format UART (transfer do 12Mbodów) oraz asynchroniczny i synchroniczny równoległy interfejs FIFO. Konwerter jest też wyposażony w nową, synchroniczną, pół-dupleksową magistralę FT1248, która pozwala poszerzać pasmo transmisji w zamian za większą liczbę użytych nóżek (1/2/4/8) i uzyskiwać w ten sposób przepływności do 30MB/s.

Układy wejścia/wyjścia w FT232H są zaprojektowane do pracy z napięciem 3,3V, ale tolerują też napięcie 5V, co daje projektantowi dużą swobodę, zwłaszcza przy współpracy z FPGA. FT232H wyposażony jest też we wbudowane stabilizatory pozwalające uzyskać napięcie odniesienia 3,3V i 1,8V (z 5V) oraz funkcję automatycznego resetu przy podaniu zasilania (power-on reset).

Przedstawiany konwerter jest kompatybilny z USB Hi-Speed (przepływność 480Mbps) oraz Full Speed (12Mbps) i obsługuje tryb USB Bulk (512-bajtowe pakiety przy Hi-Speed).

FTDI dostarcza bezpłatnie sterowniki wirtualnego Portu COM (VCP) oraz Direct (D2XX) dla systemów Windows (XP – Windows 7), Apple Mac OS oraz Linux, co w większości przypadków eliminuje konieczność pisania własnego sterownika USB. 48-nóżkowy FT232H jest dostępny w obudowach LQFP oraz QFN i spełnia wymagania RoHS.

Szczegółowe informacje oraz notę katalogową można znaleźć na stronie producenta: http://www.ftdichip.com/Products/ICs/FT232H.htm

Więcej informacji: Soyter Sp. z o.o., Klaudyn, ul. Ekologiczna 14/16, 05-080 Izabelin, http://www.soyter.pl.

O autorze