Microchip zakupił licencję na nowy rdzeń dla 32-bitowych mikrokontrolerów

 

 

 

 

Microchip ogłosił zakupienie od MIPS Technologies licencji na nowo opracowane przez tę firmę rdzenie mikroprocesorowe M14K. Rdzenie znajdą zastosowanie we flagowej rodzinie 32-bitowych mikrokontrolerów produkowanych przez firmę Microchip – PIC32.

M14K to następca popularnego rdzenia M4K. Został on zaimplementowany w oparciu o architekturę MIPS32 Release 2, a elementy wchodzące w skład jego struktury to przede wszystkim dekoder instrukcji, 32 rejestry ogólnego przeznaczenia, jednostka mnożąco-dzieląca, kontroler przerwań, moduł zarządzania energią oraz magistrala do zewnętrznej komunikacji. Rdzeń wykorzystuje nowy zestaw instrukcji o nazwie microMIPS ISA (Instruction Set Architecture) i zapewnia wydajność na poziomie 1.5 MIPS/MHz.

Według firm Microchip i MIPS Technologies wykorzystanie rdzeni MIPS32 M14K w układach PIC32 umożliwi ich dalszy rozwój poprzez stworzenie bardziej wydajnych i funkcjonalnych mikrokontrolerów przy jednoczesnym zachowaniu kompatybilności (pod względem kodu źródłowego) z dotychczas istniejącymi mikrokontrolerami PIC32 opartymi na rdzeniu M4K. Wprowadzone ulepszenia mają objąć między innymi redukcję wykorzystywanej pamięci o co najmniej 30%, krótszy czas zgłoszenia i obsługi przerwań oraz dodatkowe funkcje w trybach pracy o niskim poborze prądu.

Dystrybutorem Microchipa w Polsce jest firma Future Electronics, ul. Panieńska 9, 03-704 Warszawa, http://www.futureelectronics.com.

O autorze