Nowe kontrolery klawiatur bezstykowych firmy Atmel

Rodzina QTouch – układów służących do budowy dotykowych przycisków, suwaków i kół nawigacyjnych, powiększy się o dwa nowe elementy: AT42QT1070 i AT42QT2120. Technologia Atmel QTouch wykorzystywana w kontrolerach serii AT42QT, jest niezawodna i odporna na zakłócenia, dzięki czemu może z powodzeniem zastępować tradycyjne przyciski mechaniczne.

Rodzina  QTouch powiększy się o dwa nowe elementy: AT42QT1070 i AT42QT2120. Technologia Atmel QTouch wykorzystywana w kontrolerach serii AT42QT, jest niezawodna i odporna na zakłócenia, dzięki czemu może z powodzeniem zastępować tradycyjne przyciski mechaniczne. Kontrolery mogą znaleźć zastosowanie między innymi w sprzęcie AGD, telewizorach, pilotach czy różnego rodzaju panelach sterowania.

Rodzina AT42QT, dzięki zastosowaniu do wykrywania zbliżenia palca technologii transferu ładunku, pozwala na implementowanie przycisków dotykowych bez konieczności użycia dodatkowych elementów w postaci cewek czy układów RC, a do obsługi kontrolera wymagana jest jedynie jedna linia I/O dla każdego z przycisków. Nowe urządzenia zapewniają szybszy czas reakcji, mniejszy pobór prądu oraz większą odporność na zmiany napięcia zasilania w stosunku do poprzedniej generacji kontrolerów dotykowych firmy Atmel.

Nowe układy pozwalają na obsługę od kilku do kilkunastu pól dotykowych, w przypadku układu AT42QT1070 jest to 7 pól dotykowych, natomiast dla AT42QT2120 jest to 12 pól dotykowych, w tym poza zwykłymi przyciskami układ obsługuje również dotykowe suwaki i koła nawigacyjne. Komunikacja z kontrolerami odbywa się poprzez interfejs I2C. Urządzenia mają szeroki zakres napięć zasilania, który zawiera się między 1,8 a 5,5 V.

Układ AT42QT1070 są już dostępne w sprzedaży, natomiast układy AT42QT2120 zostaną wprowadzone do sprzedaży w drugim kwartale 2011 roku.

Więcej informacji: http://www.atmel.com/products/bsw/

O autorze