Nowy układ do bezprzewodowego odbioru energii elektrycznej firmy Texas Instruments

Firma Texas Instruments opracowała układ elektroniczny umożliwiający realizację bezprzewodowego odbioru energii elektrycznej. Rozwiązanie to może być wykorzystane w mobilnych urządzeniach elektronicznych w celu ładowania znajdujących się w nich akumulatorów bez konieczności stosowania przewodowej ładowarki.

W strukturze układu, który otrzymał symbol BQ51013, wyróżnić można podstawowe elementy takie jak prostownik, regulator napięcie typu Low-Dropout oraz cyfrowy blok sterujący. Zintegrowane komponenty umożliwiają wykorzystanie zewnętrznie dołączanej cewki do indukcyjnego odbioru napięcia o wartości do 20 V. Po jego przetworzeniu na wyjściu układu pojawia się napięcie na poziomie 5 V (moc do 5 W). Układ posiada wbudowane zabezpieczenie termiczne oraz przed zbyt wysokim prądem i napięciem wejściowym. Do poprawnego działania wymaga dołączenia minimalnej ilości elementów dodatkowych o charakterze biernym. Odbiornik BQ51013 przeznaczony jest do współpracy z nadajnikiem BQ500110 (również firmy Texas Instruments), ale ze względu na zgodność pracy z powszechnie przyjętym w tej technologii standardem Qi organizacji WPC (Wireless Power Consortium) może współpracować również z urządzeniami innych producentów.

Dużym atutem układu BQ51013 są niezwykle małe gabaryty. Jest on produkowany w obudowie typu QFN-RHL lub WCSP-YFF (druga o wymiarach jedynie 3 mm x 1.9 mm dając tym samym powierzchnię 5.7 mm2), co czyni go najmniejszym tego typu rozwiązaniem dostępnym na rynku. Dodatkową zaletą opracowanego układu jest jego atrakcyjna cena rynkowa, która została ustalona na $3.5 w przypadku zamówienia w wysokości 1000 sztuk.

Producent przygotował zestaw ewaluacyjny dla swojego nowego układu. Nosi on nazwę bqTESLA150LP i składa się z dwóch płytek – nadawczej i odbiorczej, które wyposażone zostały odpowiednio w nadajnik BQ500110 oraz odbiornik BQ51013.

Układ BQ51013 to ciekawe rozwiązanie z zakresu bezprzewodowej transmisji energii, która uważana jest za przyszłościową technologię. Charakterystyczne cechy układu, do których należy łatwość implementacji, małe gabaryty i niska cena sprawiają, że ma on szanse upowszechnić to rozwiązanie techniczne i jednocześnie znaleźć zastosowanie w masowo produkowanych komercyjnych urządzeniach mobilnych np. aparatach fotograficznych, odtwarzaczach muzyki, nawigacjach, telefonach komórkowych i wielu innych.

Więcej informacji: Silica Warszawa, Avnet Em Sp. z o.o., ul. Wołoska 18, 02-675 Warszawa, tel. 22 6402351, faks 22 6402354, e-mail: warszawa@silica.com

O autorze