Nowe modele sterowników S7-300

 

 

Dotychczasowa oferta CPU przeznaczonych dla uniwersalnych, modularnych sterowników z serii S7-300 w wersji „compact” składała się z sześciu modeli. Siemens Industry Automation nie tylko udoskonala istniejące urządzenia, zapewniając ich większą szybkość i wydajność, ale także rozbudowuje ofertę o kolejne modele jednostek centralnych. Istniejące modele CPU zostały unowocześnione m.in. przez dwukrotne zwiększenie dostępnej pamięci work i zupełnie nowy szybszy firmware. Całkowicie nowym modelem w klasie „compact” i – jak do tej pory – jedynym w tej klasie z 2-portowym interfejsem Profinet jest CPU 314C–2 PN/DP. 2 porty pozwalają na prostą implementację w topologiach liniowych lub mogą być wykorzystane do podłączenia urządzeń HMI, komputerów lub programatorów.

Dział Industry Automation dokonuje również zmian w ofercie standardowych modeli CPU dla sterowników z rodziny S7-300. CPU 317-2 DP oraz jego wersja fail-safe CPU 317F-2 DP dla zastosowań w układach bezpieczeństwa uzyskały nową moc obliczeniową oraz nowy wygląd.

Wszystkie nowe jednostki centralne wyposażone są w najnowszą wersję firmware – 3.3. Nowe oprogramowanie lepiej zarządza pamięcią i sprawniej gospodaruje czasem procesora, co skutkuje 9-krotnie, w porównaniu do wcześniejszych wersji, szybszym wykonywaniem programów użytkownika. Operacje bitowe realizowane są teraz w czasie od 25 do 100 nanosekund, gdy do niedawna zajmowały 50 do 200 ns. Operacje na słowach, operacje stało- i zmiennoprzecinkowe również zostały przyspieszone. Duża szybkość przeprowadzanych operacji gwarantuje krótkie czasy cykli, a co za tym idzie – precyzyjne sterowanie. CPU z klasy „compact” zapewniają również do 64 kB pamięci RAM (dwukrotnie więcej niż w poprzednich wersjach), a CPU 317F-2 DP w wersji fail-safe nawet do 1536 kB. Zarówno nowo wprowadzone modele, jak i unowocześnione wersje już istniejących jednostek centralnych są wstecznie zgodne z oprogramowaniem Siemens i mogą być konfigurowane za pomocą pakietu STEP7. Wszystkie już użyte biblioteki i programy mogą być powtórnie wykorzystane w nowych CPU. Firmware 3.3 rozszerza zakres ochrony elementów programów stworzonych przez użytkownika i ogranicza do nich dostęp osób trzecich.

Przeprojektowaniu uległy również obudowy niektórych urządzeń, co uczyniło je jeszcze bardziej kompaktowymi. Dla przykładu CPU 317 DP w wersji standardowej i wersji fail-safe ma tylko 40 mm szerokości zamiast wcześniejszych 80 mm. Również CPU 313C PtP/DP jest węższy – 80 mm zamiast 120 mm. Mniejsze wymiary umożliwiają lepsze gospodarowaniem miejscem w szafie sterowniczej przy zachowaniu efektywności sterowania.

CPU 314C-2 PN/DP jest pierwszym modelem z serii „compact” z wbudowanym 2-portowym interfejsem Profinet. Interfejs może być w naturalny sposób wykorzystany, jako switch w topologiach liniowych lub może służyć do podłączenia komputera PC, programatora, panelu operatorskiego lub innego urządzenia HMI. Operacje bitowe przeprowadzane są niemal 2,5 razy szybciej, a pamięć RAM jest o połowę większa niż w wersji CPU 314C-2 DP bez 2-portowego interfejsu. Nowy model wykonuje wszystkie najważniejsze funkcje Profinet, tj.: transmisja w czasie rzeczywistym (Isochronous Mode), redundancja połączeń sieciowych Profinet (Media Redundancy Protocol), wykorzystanie CPU, jako urządzenia I/O na sieci PN lub DP, strony WWW konfigurowalne przez użytkownika, programowe nadawanie adresu IP oraz funkcje Shared Device i I-Device. Zintegrowany serwer sieci WWW pozwala na diagnostykę sieci Profinet w czasie rzeczywistym, w tym na odczyt błędów z bufora diagnostycznego (do 499 zdarzeń) i przedstawianie ich w formie tabeli oraz prezentację graficzną z uwzględnieniem urządzeń i węzłów sieci. Dostęp do danych serwisowych jest możliwy również zdalnie, przez chronione loginem i hasłem strony WWW użytkownika. Jednostka wyposażona jest w 24 wejścia cyfrowe, 16 wyjść oraz 4 wejścia analogowe i 2 wyjścia, podobnie jak inne CPU 314C.

Więcej informacji: www.siemens.pl/s7-300

O autorze