Nowe narzędzie do debugowania dwurdzeniowych mikrokontrolerów LPC4300 firmy NXP

 

 

 

Firma PLS opracowała nową wersję środowiska Universal Debug Engine (UDE 3.0.7) wyposażoną w zoptymalizowane funkcje debuggingu i testowania układów LPC4300 produkowanych przez NXP.

LPC4300 to rodzina dwurdzeniowych mikrokontrolerów SoC (System-on-Chip) typu DSC (Digital Signal Controller), w której rdzenie ARM Cortex-M4 i Cortex-M0 są połączone w układ asymetryczny. Każdy z rdzeni pracuje z własnym zegarem i zasilaniem, a komunikacja odbywa się poprzez współdzieloną pamięć.

Rdzenie współdzielą także interfejs JTAG/SWD, poprzez który można je debuggować. Takie rozwiązanie wymaga od debuggera inteligentnego zarządzania zasobami układu. Nowe UDE wersji 3.0.7 umożliwia ustawianie breakpointów i watchpointów bezpośrednio w oknie programu lub podgląd w oknie danego rdzenia. Środowisko obsługuje też technologie CoreSight, takie jak: Serial Wire Viewer (SWV), Instrumentation Trace Macrocell (ITM) i Data Watchpoint Trace (DWT), dzięki czemu obserwacja systemu w czasie rzeczywistym jest możliwa z bardzo małym narzutem czasowym lub nawet bez żadnych zmian. Zapisane dane można wyświetlić w formie graficznej, a podstawa czasu może pochodzić z urządzenia docelowego lub z komputera używanego jako host.

Układy rodziny LPC4300 są wyposażone w różne zestawy peryferiów, takich jak: USB, CAN, przetwornik A/C, PWM, kontrolery Ethernetu czy wyświetlacza LCD. Wszystkie te moduły wbudowane można wizualizować i konfigurować z poziomu środowiska debuggingowego w formie tekstowej. Poza tym, UDE 3.0.7 jest w pełni integrowalne z Eclipsem i może pracować jako debugger skrośny.

Firma PLS ma w ofercie także sprzętowe moduły komunikacji nazwane Universal Access Device (UAD), wyposażone w rozszerzenie interfejsu JTAG/SWD, które współpracuje z układami rodziny LPC4300 (dot. UAD2+/UAD3+). Pozwala ono na oddalenie komputera-hosta od urządzenia docelowego na kilka metrów przy zachowaniu wysokiej odporności na zakłócenia. Dla projektantów oznacza to, że tych samych narzędzi można użyć w fazie projektowania, w czasie testów terenowych oraz do serwisowania.

Więcej informacji: http://www.pls-mc.com/

O autorze