Nowa wersja oprogramowania Xtrinsic Touch-Sensing firmy Freescale

Rozszerzona funkcjonalność oprogramowania Touch-Sensing Software w wersji 2.5, wykorzystywanego w technologii pojemnościowego wykrywania dotyku, umożliwa jego zastosowanie dla mikrokontrolerów ColdFire+ oraz Kinetis.

  Schemat
strukturalny biblioteki TSS Schemat strukturalny biblioteki TSS

Firma Freescale Semiconductor opublikowała kolejną wersję oprogramowania TSS, wykorzystywanego w technologii wykrywania dotyku w oparciu o mikrokontroler (MCU), dostosowaną dla swoich bibliotek i zestawów narzędzi do wykrywania dotyku. TSS 2.5 rozszerza możliwości pojemnościowego wykrywania dotyku w oparciu o mikrokontrolery firmy Freescale nie tylko 8-bitowe S08, ale także 32-bitowe z oferty od ColdFire V1 do ColdFire + i Kinetis. Klienci wymagają rozwoju innowacyjnej technologii wykrywania dotyku by móc dostarczać rozwiązania wydajniejsze i bardziej niezawodne. Pełna kompatybilność z mikrokontrolerami z szerokiej oferty firmy Freescale ma na celu skrócenie czasu wprowadzania produktów na rynek.
Klienci potrzebują elastycznych urządzeń i oprogramowania, które pozwalają na szybkie zmiany projektów interfejsów przy minimalnym wysiłku, i przy jednoczesnym uzyskiwaniu solidnych rozwiązań technicznych. Zaawansowane oprogramowanie w wersji 2.5, stosowane w technologii wykrywania dotyku, jest uzupełnianym licencjonowanym oprogramowaniem, które upraszcza konfigurację przycisków dotykowych umożliwiając zastosowanie wielu kombinacji układów rozmieszczenia elektrod.
Ta wersja obsługuje również moduł wejściowego układu wykrywania dotyku TSI ( Touch Sensing Input Module ) w kontrolerach z rodzin ColdFire + oraz  Kinetis do bardzo dokładnego wykrywania dotyku w urządzeniach odpornych na zakłócenia, umożliwiając projektantom wykorzystanie trybów niskiego poboru prądu (rzędu 1 µA) w stanie pobudzenia przez dotyk przez wyprowadzenia modułu TSI. Moduł TSI ma bardzo wysoką czułość przy niskiej rozdzielczości pomiaru pojemności. Występuje niskie obciążenie jednostki centralnej, gdyż moduł TSI może wyszukiwać i gromadzić wyniki pomiarów bez angażowania jednostki centralnej, stosując przerwania końca wyszukiwania i błędów.

Inne artykuły poświęcone technologii klawiatur bezstykowych firmy Freescale:

MPR121: scalony interfejs klawiatury bezstykowej firmy Freescale

Scalone interfejsy bezstykowe firmy Freescale

 

Parametry oprogramowania stosowanego w technologii wykrywania dotyku:
• wsparcie dla środowisk programistycznych CodeWarrior 10.1 i IAR
• wbudowany komponent narzędzia Processor Expert dla łatwego graficznego interfejsu użytkownika
• interfejs graficzny FreeMASTER do konfiguracji i strojenia
• funkcja przeszukiwania przy niskim poborze prądu
• zgodność z systemem operacyjnym czasu rzeczywistego MQX RTOS (wersja 3.6 i wyższa)
• obsługa modułu TSI dla mikrokontrolerów z rodzin ColdFire + i Kinetis
• poprawiony algorytm wykrywania dotyku ze względu na fałszywy dotyk spowodowany zakłóceniami elektrycznymi

Na stronie www.freescale.com/touchsensing można znaleźć więcej informacji na temat biblioteki i narzędzi oprogramowania firmy Freescale, stosowanego w technologii wykrywania dotyku, jak również pobrać najnowszą wersję tego oprogramowania.

Dystrybutorem Freescale w Polsce jest firma Future Electronics, ul. Panieńska 9, 03-704 Warszawa, http://www.futureelectronics.com.

O autorze