Mikrokontrolery z rdzeniami Cortex-M3 i M0 produkcji firmy Samsung

Firma Samsung rozszerzyła swoją ofertę mikrokontrolerów, dotychczas opartych przede wszystkim na rdzeniach ARM7 TDMI-S, o nowe układy zbudowane na rdzeniach Cortex. Rodzina S3FM02G (nota katalogowa do pobrania na dole strony), zaprojektowana do kątem sterowania silnikami trójfazowymi i wyposażona w specjalnie do tego przystosowane moduły Inverter Motor Controller (IMC) oraz Encoder (ENC) jest pierwszą wdrożoną do produkcji linią Samsunga z Cortexem-M3-S.

Mikrokontrolery S3FM02G mogą pracować z maksymalną częstotliwością 75MHz i mają do 384 kB pamięci ROM, 24 kB RAM oraz 16 kB Flash. Są wyposażone m.in. w: cztery interfejsy USART, po dwa I2C i SPI, dwa 8-kanałowe przetworniki A/C (10- i 12-bitowy), kontroler wyświetlacza LCD (40seg x 4com) oraz 8-kanałowy, 16-bitowy generator sygnału PWM. Poza tym mają 10 kanałów LDMA, detekcję zaniku zasilania (Low Voltage Detection) oraz opcję automatycznego resetu przy takim zaniku (LVR), interfejsy debuggingowe SWD/JTAG/ETM, wewnętrzny oscylator RC (8 MHz ±1%), zestaw timerów, wektorowy kontroler przerwań (NVIC) oraz 5 wzmacniaczy operacyjnych do dyspozycji.

Wspominany wcześniej moduł Inverter Motor Controller (IMC) służy do generacji trójfazowego sygnału PWM (2 kanały po 6 faz), dając możliwość wstawiania czasu martwego i wyposażony jest w 8 rejestrów typu compare registers do wyzwalania generacji PWM oraz wystawiania przerwań. Z kolei blok Encoder Counter (ENC) służy do pomiaru położenia i prędkości i wyposażony jest do tego celu w dwa 16-bitowe liczniki oraz specjalne funkcje do pomiarów przy wolnych obrotach. Szczegółowe informacje o S3FM02G, w tym notę katalogową i instrukcję użytkownika można znaleźć na stronach firmy Samsung.

Oprócz produkowanego już S3FM02G, firma zapowiada też kilka nowych rodzin mikrokontrolerów z rdzeniami Cortex-M0-S oraz M3-S, do zastosowań przemysłowych, motoryzacyjnych, sterowania ekranami LCD oraz elektroniki konsumenckiej. Wszystkie te rodziny, których nazwy tworzone są wg schematu S3Fxxxx, są w fazie rozwoju, a ich spis i ogólne charakterystyki można znaleźć na stronie http://www.samsung.com/global/business/semiconductor/productList.do?fmly_id=804&xFmly_id=802.

Więcej informacji: Soyter Sp. z o.o., Klaudyn, ul. Ekologiczna 14/16, 05-080 Izabelin, http://www.soyter.pl.

Do pobrania

O autorze