Wydajne komputery przemysłowe z procesorami Intel Core-i

 

 

 

 

Siemens wprowadza nowy, udoskonalony komputer przemysłowy SIMATIC Rack PC IPC547D, dwukrotnie szybszy i z grafiką od trzech do pięciu razy wydajniejszą od bezpośredniego poprzednika (IPC547), przeznaczony do montażu w 19-calowych szafach sterowniczych.

IPC547D może zostać wyposażony w każdy z procesorów Intel Core-i drugiej generacji, włączając w to najmocniejszy, czterordzeniowy Core i7 z wbudowanymi funkcjami graficznymi.  Zwiększona moc obliczeniowa i wydajna grafika pozwalają na wykorzystanie komputera w aplikacjach wymagających przetwarzania dużych ilości danych, systemach wizualizacji procesów, archiwizacji i przetwarzania informacji. Komputer dostępny jest z najnowszym 64-bitowym systemem operacyjnym Windows 7, pamięcią RAM aż do 32 GB DDR3 i wbudowaną grafiką Intel HD z dynamiczna częstotliwością. Nowe komputery IPC547D mogą być wyposażone w redundantne zasilacze, dyski twarde w systemie RAID oraz dysk SSD, co znacznie podnosi stopień niezawodności całego systemu oraz bezpieczeństwo danych.

Nowy SImatic Rack PC IPC547D jest kompatybilny ze swoim poprzednikiem pod kątem wymiarów instalacyjnych, interfejsów oraz oprogramowania. Przy zachowaniu tej samej ceny podstawowej, oferuje on dwa razy większą moc obliczeniową i trzy do pięciu razy większą wydajność grafiki. Zaprojektowany do pracy ciągłej w warunkach przemysłowych w temperaturze otoczenia do 40°C, nowy PC zapewnia pracę z pełną wydajnością bez dławienia się nawet w swojej maksymalnej konfiguracji. Wyjmowane pod napięciem redundantne zasilacza, dyski w układzie RAID1/RAID5 z możliwością wymiany podczas pracy oraz dysk SSD zapewniają najwyższą dostępność systemu i bezpieczeństwo danych. Niewielka głębokość montażu pozwala na instalację urządzeń w 19-calowych szafkach sterowniczych o głębokości jedynie 500 mm. Wydajne i ciche wentylatory z funkcją wentylacji nadciśnieniowej i kontrolą temperatury zapewniają również doskonała ochronę przed pyłem i kurzem. Natomiast specjalne mocowanie dysków twardych, zabezpieczenia kart rozszerzeń i złącz zasilających  zapewniają ochronę przed wibracjami i udarami. IPC547D może zostać w prosty sposób rozbudowany o opcjonalne karty rozszerzeń wykorzystując do tego celu gniazdo PCIe x8, dwa gniazda PCIe x16 (w wersji 2.0) i cztery gniazda PCI na karty standardowe. Do komputera można także podłączyć aż cztery ekrany korzystając z interfejsu DVI i Display Port oraz opcjonalnej karty graficznej do złącza PCI-e x16.

IPC547D wyposażono w wiele interfejsów komunikacyjnych. Do dyspozycji są dwa złącza Gigabit Ethernet mogące pracować w trybie „teaming” oraz jedenaście złącz USB 2.0, z czego dwa na froncie urządzenia i jedno w środku obudowy dają ogromne możliwości łączenia z innymi urządzeniami. Złącze wewnętrzne, przeznaczone do włożenia klucza sprzętowego jest dodatkowo zabezpieczone mechanicznie. Do przechowywania danych można użyć albo dysków twardych SATA (do 1 TB) albo pomięci masowej SSD, w zależności od preferencji użytkownika. Diody LED umieszczone na froncie komputera sygnalizują stan wentylatorów, temperaturę i stanu dysków połączonych w macierzy RAID.

Szereg funkcji programowych zwiększa przydatność komputera w zastosowaniach przemysłowych. Do diagnostyki urządzenia, użytkownik może skorzystać z dodatkowego oprogramowania SIMATIC IPC DiagMonitor. Do połączeń zdalnych z komputerem można użyć zintegrowanej w procesorach Intel Core i7 i i5 usługi Intel Active Managment Technology (Intel AMT 7.0), przydatnej do zdalnej diagnostyki i monitoringu. Zużycie energii może być kontrolowane za pomocą usługi Wake-on-Lan, a także możliwości zdalnego przełączania pomiędzy trybami „standby” i pracy.

SIMATIC Rack PC IPC547D może być dostarczony do klienta z preinstalowanym systemem operacyjnym – Windows XP Professional lub Windows 7 Ultimate (w wersji 32 lub 64-bitowej). Warianty komputera z systemem Windows Server 2008 (32 bit) lub 2008 R2 (64 bit) będą dostępne w najbliższej przyszłości. Dzięki pakietowi „Tower Kit”, IPC547D można być użyty, jako serwer lub stanowisko kontroli w nastawniach i pomieszczeniach biurowych.

O autorze