Najmniejsze komputery przemysłowe z nowymi procesorami Intel Atom

 

 

 

 

 

Siemens rozszerza zakres oferowanych komputerów przemysłowych z wbudowanym systemem operacyjnym o zupełnie nową linię szczególnie kompaktowych i energooszczędnych PC w formacie nano. Nowa linia produktów obejmuje dwie podstawowe konstrukcje oraz wiele różnych wersji: kompaktowy Nanobox PC oraz Nanopanel PC ze zintegrowanym ekranem dotykowym od 7” wzwyż. Sercem Simatic IPC227D Nanobox PC i Simatic HMI IPC277D Nanopanel PC jest najnowsza generacja procesorów Intel Atom. Nano IPC zostały zaprojektowane do bezobsługowej, 24-godzinnej pracy i to nawet w środowisku o wysokiej temperaturze, wibracji, udarów i zakłóceń elektromagnetycznych. Jednostki są przeznaczone do prostych zadań sterowania, wizualizacji i komunikacji oraz mogą być także stosowane jako rejestratory danych w takich obszarach, jak budowa maszyn, sterowanie ruchem, systemy automatyki budynkowej lub transmisja energii. Gotowe do pracy pakiety składające się z komputera oraz oprogramowania pozwalają na szybkie wdrożenie do pracy. W uznaniu za innowacyjną konstrukcję, Simatic IPC 227D Nanobox PC otrzymał prestiżową nagrodę IF Produkt Design Award.

Zoptymalizowane pod kątem zużycia energii procesory Intel Atom serii E6xx stanowią podstawę Simatic IPC227D Nanobox PC i Simatic HMI IPC277D Nonopanel PC z wbudowanym systemem operacyjnym. Energooszczędne procesory Atom zapewniają szybkie przetwarzanie danych i komunikację przy zapewnieniu dobrego odprowadzania ciepła i niskiego zużycia energii zaczynającego się od 8 W. Urządzenia posiadają wysoką odporność na wibracje i udary oraz posiadają zintegrowany przemysłowy zasilacz 24V. W celu zapewnienia bezobsługowej pracy – na przykład w maszynach, aplikacjach morskich lub automatyce budynkowej – urządzenia mogą pracować bez wentylacji w temperaturze otoczenia do 50°C. Jako trwałe medium do przechowywania danych mogą być stosowane karty CF o pojemności do 8 GB lub dyski SSD o pojemności do 50 GB. Jako opcję, w przypadku Nannobox PC, Siemens oferuje także dysk twardy o pojemności 250 GB. Jeżeli jest to wymagane, istniej możliwość integracji pamięci nieulotnej o pojemności do 512 kB, która pozwala na podtrzymanie danych nawet bez baterii. W okresie buforowania, 128 kB danych może być zapisanych w celu zabezpieczenia np. ważnych danych w przypadku awarii zasilania.

Simatic IPC227D Nanobox PC z jego kompaktowymi rozmiarami (192x100x60 WxHxD) pasuje nie tylko do małych szafek sterowniczych, ale również może być montowany bezpośrednio na maszynie.  Elastyczny sposób instalacji zapewniają 4 standardowe pozycje montażowe: na szynie DIN, na ścianie, poziomo lub pionowo. Wszystkie interfejsy są umiejscowione po jednej stronie, co upraszcza podłączanie przewodów do urządzenia. Nowe urządzenia mogą pracować bez wentylatora w temperaturze otoczenia do 50°C w dowolnej pozycji montażowej. W podstawowej konfiguracji, Nanobox PC, dzięki szczelnej obudowie, braku baterii oraz dysku twardego jest całkowicie bezobsługowy. W przypadku konieczności rozbudowy, IPC227D posiada opcję złącza kart PCIe, trzy dodatkowe interfejsy szeregowe lub cztery cyfrowe wejścia i wyjścia (24V DC). W celach diagnostycznych, Nanobox PC posiadają cztery statusowe diody LED, z których trzy są w pełni programowane. Oprogramowanie diagnostyczne jest zainstalowane w celu zapewnienia pełnej diagnostyki.

Simatic HMI IPC 277D Nanopanel PC jest oferowany z dotykowymi ekranami panoramicznymi o wysokiej rozdzielczości i przekątnych 7”, 9” i 12” oraz szerokim kątem widzenia. Urządzenia z większymi ekranami znajdują się obecnie na etapie opracowania. Dzięki podświetlaniu LED, które jest w 100% regulowane, pozwala na znaczącą redukcję zużycia energii.
We wszystkich swoich wersjach, IPC227D jest wyposażony w cztery porty USB 2.0, natomiast HMI IPC277D, w trzy. Oba urządzenia posiadają dwa porty Gigabit-Ethernet, z których jeden może być opcjonalnie wykorzystywany jako port Profinet z funkcjonalnością pracy w czasie rzeczywistym. Jako opcjonalne, dostępne są także wersje Nanobox PC z interfejsem RS485 lub CAN. Dzięki funkcjonalności Wake-on-LAN, urządzenia mogą być zdalnie przełączane ze stanu aktywnego do stanu czuwania, co z kolei pozwala ograniczać zużycie energii przez komputer.
Przemysłowe PC mogą być konfigurowane online oraz mogą być dostarczane na żądanie z zainstalowanym i aktywowanym systemem operacyjnym – Microsoft Windows XP Professional lub Windows Embedded Standard 2009. Wersje z systemem Windows 7 i Widows Embedded Standard 7 są aktualnie w procesie testów. Gotowe do pracy pakiety obejmujące oprogramowanie wizualizacyjne SIMATIC WinCC V11 lub sterownik programowy WinAC RTX (F) 2010.

O autorze