Nowy scalony półmostek firmy New Japan Radio – do przetwornic i wzmacniaczy

 

 

 

 

New Japan Radio wyszła naprzeciw inżynierom i zaprojektowała scalony półmostek do zastosowania m.in.: w przetwornicach half-bridge i wzmacniaczach klasy D z kilkoma układami zabezpieczającymi, nazwany NJW4800.

Półmostek jest zbudowany w oparciu o 2 tranzystory mocy typu NMOS, przełączane układem z bramek, co zapewnia dużą częstotliwość przełączania. Wyposażony jest w bootstrap i sterowany sygnałem PWM. NJW4800 może pracować z napięciami wejściowymi z zakresu 7,5-30V i dostarczać na wyjściu prąd +/- 4A. Ma wysoką częstotliwość przełączania (do 1,2MHz), co pozwala zastosować mniejsze elementy indukcyjne i pojemnościowe i tym samym zmniejszyć wymiary przetwornicy. Prąd pobierany w trybie stand-by wynosi typowo 3µA.

Układy zabezpieczające, w które został wyposażony NJW4800 to: wyłącznik termiczny (thermal shutdown), zabezpieczenie nadprądowe, automatyczne wyłączanie przy spadku napięcia zasilania (undervoltage lockout) oraz generator dead-time’u. Półmostek ma też nóżkę sygnalizacji błędu (fault indicator output).

NJW4800 jest produkowany w obudowie HSOP8 (5,2×6,2×1,55 mm), wyposażonej w pad oddający ciepło. Próbki są dostępne u producenta, a cena referencyjna wynosi 200 jenów (ok. 6,80zł) za sztukę.

Szczegółowe informacje, w tym nota katalogowa, są dostępne pod adresem: http://semicon.njr.co.jp/

Więcej informacji: Soyter Sp. z o.o., Klaudyn, ul. Ekologiczna 14/16, 05-080 Izabelin, http://www.soyter.pl

O autorze