Nowe kompaktowe zasilacze przemysłowe SITOP

 

 

 

Dwie popularne rodziny zasilaczy przemysłowych firmy Siemens – SITOP Smart i SITOP Compact – wzbogaciły się o kolejne modele. Kompaktowa konstrukcja, duża moc i sprawność – to trzy najważniejsze cechy nowych zasilaczy trójfazowych SITOP PSU300S i zasilaczy jednofazowych SITOP PSU100C. Dzięki wąskim obudowom elementy wymagają relatywnie niewielkiej przestrzeni montażowej, a duża sprawność zapewnia mniejsze zużycie energii i mniejsze nagrzewanie w porównaniu z produktami konkurencyjnymi.

Rodzina SITOP Smart została powiększona o dwa nowe modele SITOP PSU300S do sieci trójfazowych, o znamionowych prądach wyjściowych 10 i 40 A, które są uzupełnieniem dla dostępnego już typu o prądzie 20 A. Zasilacze są zamknięte w odpornych metalowych obudowach, zajmujących relatywnie niewiele miejsca na szynie montażowej DIN: jedynie 90 mm w przypadku typu 10-amperowego i 145 mm dla wersji 40-amperowej. Tak małe wymiary osiągnięto dzięki dużej sprawności, przekraczającej 91%, dzięki której urządzenie mniej się nagrzewa, co umożliwia zastosowanie mniejszych radiatorów rozpraszających ciepło.

Zasilacze SITOP PSU300S dostarczają typowego dla automatyki, stabilizowanego napięcia stałego 24 V. Ich dużą zaletą jest zdolność do dostarczenia w krótkim czasie, do 5 sekund, prądu o wartości półtorakrotnie większej niż wartość znamionowa, wymaganego przez niektóre urządzenia np. podczas rozruchu. Zasilacze mają dodatkowe wyjście diagnostyczne „24V O.K.” sygnalizujące poprawny stan wyjścia, ułatwiające współpracę ze sterownikiem systemu. Mogą również współpracować z modułami zapewniającymi redundancję zasilania, modułami dystrybucji i monitorowania zasilania oraz modułami umożliwiającymi budowę zespołów DC UPS. Szeroki zakres trójfazowego wejścia –  340-550 V AC – oraz międzynarodowe certyfikaty dla wszystkich standardowych zastosowań pozwalają na ich użycie w praktycznie dowolnym regionie świata.

Seria SITOP PSU100C, przeznaczona do pracy w sieciach jednofazowych, została rozszerzona o trzy nowe modele. Dwa z nich dostarczają standardowego napięcia 24V DC oraz 2,5 lub 4 A prądu. Trzeci jest zasilaczem 12-woltowym o maksymalnym prądzie wyjściowym 6,5 A. Dzięki niewielkim obudowom do montażu na szynie DIN, o szerokości 45 lub 52,5 mm, nowe zasilacze są szczególnie odpowiednie do użycia w systemach o stosunkowo małej mocy, do 100W, takich jak nieduże szafy rozdzielcze i sterownicze.

Podobnie jak inne zasilacze z tej serii, nowe PSU100C charakteryzują się dużą sprawnością w całym zakresie prądów obciążenia i małym poborem mocy w stanie spoczynku, nie przekraczającym 1 W. Szeroki zakres napięcia wejściowego – 120-230 V AC lub 110-300 V DC – umożliwia zastosowania w różnych sieciach zasilających. Rozłączane zaciski dla wejść i wyjść ułatwiają montaż przewodów, a szeroki zakres temperatury pracy –20…+70°C pozwala na stosowanie opisywanych zasilaczy w różnych warunkach otoczenia.

O autorze