Nowy moduł czujników ruchu w ofercie STMicroelectronics

Firma STMicroelectronics przedstawiła wieloczujnikowy moduł o pięciu stopniach swobody. Połączenie trójosiowego cyfrowego akcelerometru i dwuosiowego cyfrowego żyroskopu w jednym urządzeniu poprawia dokładność odczytu i wiarygodność wyników przy zmniejszonym koszcie i wymiarach układu, co otwiera nowe możliwości dla aplikacji bazujących na precyzyjnym wykrywaniu ruchu w telefonach komórkowych, systemach nawigacji, kontrolerach gier oraz wielu innych urządzeniach przenośnych.

Najnowszy wydajny moduł detekcji ruchu od STMicroelectronics wykrywa przyspieszenie do 16 g i prędkość kątową do 2000 stopni na sekundę (dps) w płaszczyźnie pionowej i poziomej. Zaawansowany  mechaniczny układ czujnikowy gwarantuje niespotykaną symetrię oraz odporność na obciążenie mechaniczne i cieplne, zapewniając najwyższą w swej klasie czułość oraz stabilność długoterminową  i temperaturową dla wskazania braku przeciążenia i zerowej prędkości. W urządzeniu wykorzystano tą samą technologię wytwarzania mikroukładów, którą ST skutecznie wdrożyło w ponad 1,2 miliarda czujników ruchu sprzedanych dotychczas na rynku.

Upakowanie pięciu stopni swobody w pojedynczym układzie poprawia wytrzymałość systemu, co w połączeniu z wysoką termiczną i mechaniczną stabilnością oraz zaawansowanymi możliwościami zarządzania energią sprawia, że nowy wieloczujnikowy moduł ST staje się doskonałym wyborem w wielu rozmaitych zastosowaniach użytkowych i przemysłowych.

Zastosowania te to między innymi intuicyjne interfejsy użytkownika w telefonach komórkowych  i konsolach do gier, wskaźnikach, urządzeniach zdalnych i inteligentnych, nawigacji zliczeniowej  lub lokalizacji na mapie w inteligentnych systemach nawigacji; oszczędzanie energii i detekcja upadku w elektronice przenośnej oraz monitorowanie i kompensacja drgań.

Pamiętając o ograniczeniach zasilania w bateryjnych urządzeniach przenośnych, wieloczujnikowy moduł ST wyposażony został w tryby uśpienia oraz power-down oraz wbudowany układ pamięci FIFO, który eliminuje potrzebę ciągłej komunikacji modułu czujnikowego z procesorem sterującym. Urządzenie może pracować z każdym napięciem zasilania z zakresu 2,4 – 3,6 wolta.

Wieloczujnikowy moduł LSM320DL od ST jest już dostępny w cenie 3,50 USD za sztukę przy zamówieniach 1000 układów. Jeśli twoja firma ma zapotrzebowanie na duże ilości układów, skontaktuj się z działem sprzedaży ST.

Więcej informacji o ofercie ST MEMS można uzyskać pod adresem www.st.com/mems.

O autorze