LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Rekord gęstości pamięci EEPROM z 2-Mbit interfejsem szeregowym

Firma STMicroelectronics jako pierwsza wdrożyła dwumegabitowy szeregowy układ EEPROM przeznaczony do zastosowań wymagających częstego zapisu danych. Nowy układ scalony pozwala projektantom na zastąpienie wielu pamięci EEPROM jednym urządzeniem i zwiększa kontrolę nad parametrami płytek drukowanych. To przełom, który pozwoli zaoszczędzić na kosztach produkcji i rozmiarach płytek w zastosowaniach konsumenckich oraz przemysłowych, takich jak telewizory i monitory, panele dotykowe, przystawki STB, drukarki, inteligentne mierniki czy sprzęt do zastosowań medycznych.

Układ M95M02 dostarcza niezwykle wysoką gęstość zapisu w takiej samej obudowie, jak dostępne układy o mniejszej gęstości. Posiada również te same złącza i standardowy interfejs szeregowy SPI dużej szybkości, pozwalając na natychmiastowe zastąpienie lub ulepszenie układów w istniejących już systemach. Może również pracować przy napięciach tak niskich, jak 1,8 wolta i posiada tryb uśpienia pobierający mniej niż 5 mikroamperów, co idealnie sprawdzi się w urządzeniach małej mocy lub zasilanych z baterii. Ponadto interfejs SPI umożliwia szybką komunikację przy taktowaniu do 5 MHz i napięciu 2,5 wolta. Drugi z nowych modeli, M24M02, komunikuje się za pomocą przemysłowego standardu I2C dużej szybkości, pracując z częstotliwością do 1 MHz.

Dzięki autorskiemu procesowi technologicznemu ST, obie pamięci EEPROM dostępne są w atrakcyjnych cenowo pakietach SO8N, zapewniając kompatybilność z podstawkami dla pamięci o mniejszej gęstości. Oba układy oferują również dodatkową stronę identyfikacyjną (Identification Page) o wielkości 256 bajtów, która może być zapisana, a następnie trwale ustawiona w tryb tylko do odczytu. Strona identyfikacyjna dostarcza dodatkowych możliwości podczas montażu płytek na linii produkcyjnej i może być wykorzystana do przechowywania unikalnego identyfikatora lub parametrów charakterystycznych dla danego procesu produkcyjnego.

Dwa nowe szeregowe układy scalone dołączyły do bogatego portfolio pamięci EEPROM firmy ST, które zawiera serie M95 (SPI) oraz M24 (I2C) oferujące gęstości od 1 kbit do 1 Mbit.