Panele przyciskowe dla trudnych i bezpiecznych aplikacji przemysłowych

 

 

 

Siemens wzbogacił swoją ofertę paneli operatorskich o dwa nowe panele przyciskowe charakteryzujące się ośmioma dużymi, programowanymi przyciskami z podświetlaniem, które mogą być ustawiane w zakresie jasności oraz koloru świecenia.

Panele przyciskowe Simatic HMI KP8 i KP8F posiadają stopień ochrony IP65 od strony płyty czołowej, co pozwala na stosowanie w trudnych warunkach przemysłowych. Urządzenia są dostarczane w stanie gotowym do użycia i są wyposażone w 2 porty Profinet wraz z zintegrowanym przełącznikiem, a ich obsługę ułatwia zastosowanie przycisków z informacją zwrotną w postaci „kliku”. Simatic HMi KP8F jest przystosowany do stosowania w aplikacjach bezpiecznych i w tym celu posiada dodatkowo dwa bezpieczne wejścia. W przypadku wykorzystania trybu jedno-kanałowego, urządzenie pozwala osiągnąć poziom bezpieczeństwa SIL 2, natomiast w przypadku korzystania z trybu dwu-kanałowego, osiągamy poziom SIL 3. W zależności od poziomu bezpieczeństwa, jeden lub dwa wyłączniki bezpieczeństwa mogą być podłączone do urządzenia. Dzięki wsparciu dla usługi Profinet Shared Devices, dwa sterowniki mogą być adresowane jednocześnie.
Nowe panele przyciskowe Simatic HMI KP8 i KP8F są szczególnie przystosowane do wykorzystania, jako komponenty urządzeń Simatic HMI Pro, posiadających pełną obudowę o stopniu ochrony IP65, w których mogą być instalowane w panelach rozszerzających uzupełniających te urządzenia o dodatkowe elementy sterujące. Intensywność świecenia podświetlenia LED w nowych panelach przyciskowych może być ustawiana indywidualnie w zależności od panujących warunków otoczenia. Kolor podświetlania może być ustawiany, jako czerwony, żółty, zielony, biały lub niebieski w zależności na przykład od aktualnego stanu monitorowanej maszyny. Nowe urządzenia pozwalają na indywidualną konfigurację przycisków, np. w celu wymuszenia reakcji operatora poprzez miganie podświetlania. Wszystkie przyciski mogą być także indywidualnie opisywane dzięki dwóm wsuwanym pod przezroczyste przyciski etykietom.
Typowym polem zastosowań paneli przyciskowych są aplikacje wymagające bezpośredniego, deterministycznego przekazywania komend sterujących. Nowe panele przyciskowe Simatic są dostarczane w stanie „gotowy do użycia”, dzięki czemu unikamy pochłaniającego czas łączenia poszczególnych standardowych komponentów typu lampki lub przyciski. Dodatkowo, elementy sterujące, takie jak przyciski, mogą być podłączane bezpośrednio do 8 wejść/wyjść umieszczonych z tyłu obudowy panela.

O autorze