LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Wstecz
IoT

Nowe LOGO! z możliwością komunikacji w sieci Ethernet

 

Firma Siemens wprowadzi do sprzedaży nową serię modułów logicznych LOGO! z wbudowanym interfejsem komunikacyjnym Ethernet oznaczoną jako 0BA7. Dwa nowe podstawowe modele, LOGO! 12/24 RCE oraz LOGO! 230 RCE z możliwością łączenia i komunikacji w sieci, poszerzą ofertę modułów logicznych firmy Siemens przeznaczonych dla bardziej wymagających aplikacji.

Wydajność nowych urządzeń podstawowych została znacznie zwiększona, na przykład pojemność pamięci programu została podwojona do 400 bloków funkcyjnych, wprowadzono także szeroki wachlarz nowych praktycznych funkcji. Należą do nich np. makrofunkcje dla powtarzających się sekwencji programowych lub funkcje rejestrowania danych na kartach SD lub bezpośrednio w PC do dokumentowania i analizy pracy aplikacji. W sieć można łączyć do ośmiu nowych modułów logicznych za pomocą standardowych switchy Ethernet. Wraz z interfejsem kart SD oraz Ethernet nowe moduły mają szerokość 6 MW (1 MW (szerokość modularna) = 18 mm), a więc 108 milimetrów. Standardowe moduły LOGO! w wersji 0BA6 o szerokości równej 4 MW będą cały czas dostępne w sprzedaży dla prostych zastosowań nie wymagających rozbudowanej komunikacji.

Dwa nowe podstawowe modele: LOGO! 12/24 RCE zasilane napięciem stałym oraz LOGO! 230 RCE zasilane napięciem zmiennym, mają wbudowany interfejs Ethernet. Otwiera to nowe możliwości zastosowań dla systemów sterowania automatyką budynków, aplikacji HVAC (systemy ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji), sterowania systemami transportowymi i urządzeniami sygnalizacji ostrzegawczej, jak również maszynami i małymi liniami montażowymi. Moduły logiczne są łatwe w integracji z istniejącymi systemami poprzez sieć Ethernet i mogą być łączone, na przykład z komputerami PC, sterownikami Simatic S7 lub z panelami operatorskimi Simatic HMI (interfejs człowiek-maszyna). To daje użytkownikom LOGO! nowe możliwości przechowywania danych i wizualizacji graficznej, zdalnego dostępu online do modułów logicznych w celach serwisowych, lub sterowania urządzeniem z poziomu różnorodnego typu dotykowych paneli operatorskich HMI.

W sieci można łączyć do ośmiu nowych modułów logicznych za pomocą standardowych switchy Ethernet. Moduły logiczne mogą być używane w trybie master/master, w którym wszystkie urządzenia mają autonomiczny program i wymieniają niezbędne informacje poprzez sieć Ethernet. W trybie master/slave, urządzenie master wykonuje program i korzysta z innych modułów logicznych w celu rozszerzenia działania o dodatkowe wejścia/wyjścia. Może to znacząco rozszerzyć możliwości LOGO! o obsługę dodatkowych sygnałów wejść/wyjść. W celu ułatwienia obsługi zwiększonej liczby wejść/wyjść dostępnych obecnie w aplikacji, pamięć programu, w porównaniu ze standardowymi urządzeniami, została podwojona do 400 bloków funkcyjnych. Jest to korzystne w przypadku sterowania automatyką budynków, na przykład, centralne sterowanie żaluzjami, czy oświetleniem.

Ponadto, do ulepszonych funkcji nowych urządzeń LOGO! zaliczyć można wbudowany kondensator, który buforuje zasilanie zegara czasu rzeczywistego na 20 dni w przypadku awarii zasilania zewnętrznego, oraz możliwość przechowywania danych na standardowej karcie SD. Karta ta może być wykorzystywana do kopiowania programów, a także do zapisywania danych lub projektów, włącznie z komentarzami. Nowością jest także funkcja rejestrowania danych. Może być ona używana, na przykład, do dokumentowania przebiegów zmian lub poziomów temperatury. Zapis w pamięci wewnętrznej lub na zewnętrznej karcie SD jest kontrolowany z poziomu programu użytkownika, który może zdecydować, czy będzie to zapis zdarzeniowy lub cykliczny.

Nowe bloki funkcyjne pozwalają określić minimalne i maksymalne wartości sygnałów, generują wartości średnie lub uaktywniają funkcję stopera, dzięki której – na przykład – w bardzo prosty sposób można zmierzyć czas trwania procesu produkcji. Dodatkowo dostępny będzie blok czasu astronomicznego, który może automatycznie uruchomić proces wraz ze wschodem lub zachodem słońca. Pozwala to na oszczędzanie energii w systemach oświetlenia lub optymalizację żywienia w hodowli zwierząt. Nowy filtr analogowy minimalizuje wpływ impulsów zakłócających. W przypadku powtarzających się sekwencji programu, na przykład przy sterowaniu żaluzjami, użytkownicy mogą generować makra, zapisywać je w bibliotekach makr, a następnie wywoływać je stamtąd tak często, jak potrzeba.