Nowy moduł GSM/GPRS firmy Quectel

Quectel, producent popularnych produktów OEM z zakresu technologii GSM/GPRS oraz GPS, rozszerzył swoją ofertę o nowy moduł telekomunikacyjny GSM/GPRS o nazwie M12. Moduł ten dostosowany jest do pracy w dwóch pasmach częstotliwości: 900 MHz oraz 1800 MHz. Jego funkcjonalność obejmuje przesyłanie głosu oraz wiadomości SMS i FAX. Transmisja informacji GPRS może odbywać się zgodnie z klasą 8, 10 i 12 (transfer danych z prędkością do 85.6 kb/s). Urządzenie realizuje ponadto komunikację zgodną z protokołem CSD (do 14.4 kb/s). Przesyłane dane mogą podlegać kodowaniu w standardzie CS1, CS2, CS3 i CS4. Moduł wyposażono dodatkowo w programowy stos TCP/IP oraz zaimplementowano protokół PPP, co zapewnia obsługę komunikacji przez Internet.

Sterowanie modułem Quectel M12 odbywa się przy pomocy interfejsu komunikacyjnego UART. Polecenia i dane użytkowe przesyłane są poprzez komendy AT (standard 07.05 i 07.07). Ponadto istnieje możliwość wykorzystania indywidualnych komend producenta Quectel AT+, które umożliwiają użycie zintegrowanych w module zasobów: przetwornika A/C, linii I/O, interfejsów SPI, I2C, UART.

Moduł M12 został przewidziany do pracy w warunkach zasilania z zakresu 3.4 V – 4.5 V (optymalnie 4.0 V). Zużycie  prądu pobieranego przez urządzenie może zostać ograniczone do 0.8 mA. Dopuszczalna temperatura pracy to ?30 °C do +75 °C.

Firma Quectel oferuje swój nowy produkt w obudowie SMD o bardzo małych gabarytach (wymiary: 29 mm x 29 mm x 3.6 mm, waga: 6 g). Jego wyprowadzenia są kompatybilne z modułem M10 tego samego producenta.

Nowy produkt firmy Quectel to uniwersalny moduł GSM/GPRS, który ze względu na swoje cechy i atrakcyjne parametry może znaleźć zastosowanie w różnorodnych aplikacjach telekomunikacyjnych np. telefonach komórkowych, systemach i urządzeniach M2M.

Więcej informacji: Soyter Sp. z o.o., Klaudyn, ul. Ekologiczna 14/16, 05-080 Izabelin, http://www.soyter.pl.

O autorze