LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Newsletter

Proszę czekać.

Dziękujemy za zgłoszenie!

Wstecz
Aktualności

Nowe Cortex-M3 do zastosowań energooszczędnych

 

 

 

Firma Energy Micro ogłosiła dostępność układów EFM32 Gecko oraz Tiny Gecko w obudowie QFP64. Nowe 64-pinowe urządzenia są szczególnie popularne na rosnącym rynku inteligentnych systemów pomiarowych, a także w zastosowaniach energooszczędnych, takich jak automatyzacja budynku, systemy bezpieczeństwa oraz przenośny sprzęt medyczny.

Wprowadzenie obudowy o większej liczbie Wej/Wyj daje 12 nowych wersji produktów w firmowej ofercie mikrokontrolerów ARM® Cortex™-M3. Układy EFM32G232, EFM32G842, EFM32TG232 oraz EFM32TG842, które są dostępne w różnych konfiguracjach pamięci Flash od 8 do 128 kB oraz pamięci RAM od 2 do 16 kB, wykorzystują tę samą technologię oszczędzania energii Gecko, jak inne układy z oferty mikrokontrolerów EFM32. W uzyskanych testach wzorcowych aplikacji duża wydajność małych prądów w połączeniu z krótkim czasem wyjścia z trybu uśpienia (wake-up mode) równym 2μs pozwoliła mikrokontrolerom EFM32 przedłużyć żywotność komórki baterii co najmniej o cztery razy.

Mikrokontrolery EFM32 Gecko oraz Tiny Gecko, zaprojektowane na mniejszy pobór prądu, zużywają zwykle w trybie aktywnym (active mode) prąd 160 μA o częstotliwości 1 MHz wykonując kod z pamięci Flash, w trybie głębokiego uśpienia (deep sleep mode) prąd 900 nA oraz w trybie wyłączenia (shut off mode) prąd 20 nA. Rodzina mikrokontrolerów EFM32 Tiny Gecko wykorzystuje teraz także interfejs wykrywania niskiej energii LESENSE, który umożliwia w trybie głębokiego uśpienia  mikrokontrolera przy prądzie poniżej mikroampera, na autonomiczne monitorowanie do 16 czujników zewnętrznych.

Mikrokontrolery rodzin EFM32 Gecko oraz Tiny Gecko w obudowie QFP64 są już dostępne, a ich ceny zaczynają się już od 1,49 USD za sztukę, przy zamówieniu partii 100 tys. sztuk. Dane techniczne są dostępne za pośrednictwem nowej konsoli programowej Simplicity Studio firmy Energy Micro.

Polski portal branżowy dedykowany zagadnieniom elektroniki. Przeznaczony jest dla inżynierów i konstruktorów, projektantów hardware i programistów oraz dla studentów uczelni technicznych i miłośników elektroniki. Zaglądają tu właściciele startupów, dyrektorzy działów R&D, zarządzający średniego szczebla i prezesi dużych przedsiębiorstw. Oprócz artykułów technicznych, czytelnik znajdzie tu porady i pełne kursy przedmiotowe, informacje o trendach w elektronice, a także oferty pracy. Przeczyta wywiady, przejrzy aktualności z branży w kraju i na świecie oraz zadeklaruje swój udział w wydarzeniach, szkoleniach i konferencjach. Mikrokontroler.pl pełni również rolę patrona medialnego imprez targowych, konkursów, hackathonów i seminariów. Zapraszamy do współpracy!