Nowe Cortex-M3 do zastosowań energooszczędnych

 

 

 

Firma Energy Micro ogłosiła dostępność układów EFM32 Gecko oraz Tiny Gecko w obudowie QFP64. Nowe 64-pinowe urządzenia są szczególnie popularne na rosnącym rynku inteligentnych systemów pomiarowych, a także w zastosowaniach energooszczędnych, takich jak automatyzacja budynku, systemy bezpieczeństwa oraz przenośny sprzęt medyczny.

Wprowadzenie obudowy o większej liczbie Wej/Wyj daje 12 nowych wersji produktów w firmowej ofercie mikrokontrolerów ARM® Cortex™-M3. Układy EFM32G232, EFM32G842, EFM32TG232 oraz EFM32TG842, które są dostępne w różnych konfiguracjach pamięci Flash od 8 do 128 kB oraz pamięci RAM od 2 do 16 kB, wykorzystują tę samą technologię oszczędzania energii Gecko, jak inne układy z oferty mikrokontrolerów EFM32. W uzyskanych testach wzorcowych aplikacji duża wydajność małych prądów w połączeniu z krótkim czasem wyjścia z trybu uśpienia (wake-up mode) równym 2μs pozwoliła mikrokontrolerom EFM32 przedłużyć żywotność komórki baterii co najmniej o cztery razy.

Mikrokontrolery EFM32 Gecko oraz Tiny Gecko, zaprojektowane na mniejszy pobór prądu, zużywają zwykle w trybie aktywnym (active mode) prąd 160 μA o częstotliwości 1 MHz wykonując kod z pamięci Flash, w trybie głębokiego uśpienia (deep sleep mode) prąd 900 nA oraz w trybie wyłączenia (shut off mode) prąd 20 nA. Rodzina mikrokontrolerów EFM32 Tiny Gecko wykorzystuje teraz także interfejs wykrywania niskiej energii LESENSE, który umożliwia w trybie głębokiego uśpienia  mikrokontrolera przy prądzie poniżej mikroampera, na autonomiczne monitorowanie do 16 czujników zewnętrznych.

Mikrokontrolery rodzin EFM32 Gecko oraz Tiny Gecko w obudowie QFP64 są już dostępne, a ich ceny zaczynają się już od 1,49 USD za sztukę, przy zamówieniu partii 100 tys. sztuk. Dane techniczne są dostępne za pośrednictwem nowej konsoli programowej Simplicity Studio firmy Energy Micro.

O autorze