MAX17710 – nowy układ do odzyskiwania energii i zarządzania jej zużyciem

Maxim Integated Products przedstawiła MAX17710, pierwszy układ integrujący funkcje zarządzania odzyskiwaniem energii z otoczenia oraz ładowania i ochrony baterii z elektrolitem stałym, np. komórek MEC (Micro-Enery Cells). Został on zaprojektowany pod kątem zastosowań w zasilanych kartach chipowych, systemach zabezpieczających pamięć i zegar czasu rzeczywistego oraz bezprzewodowych sieciach czujnikowych.

MAX17710 może przyjmować energię od różnych słabo regulowalnych źródeł odzyskujących energię, o mocach od 1 μW do 100 mW. Do źródeł takich należą np.: ogniwa fotowoltaiczne (przechwytujące światło), elementy piezoelektryczne (wibracje), generatory termoelektryczne (ciepło) czy układy NFC (fale elektromagnetyczne). MAX17710 ma wbudowany programowalny wzmacniacz sygnałów wejściowych i nie wymaga żadnych kosztownych układów dodatkowych do ładowania komórek litowych czy MEC, wykorzystując źródła dające choćby 0,75 V. Komórki MEC są chronione przed przeładowaniem (za pomocą stabilizatora liniowego typu shunt-series) oraz nadmiernym rozładowaniem.

 

Rys. Uproszczony typowy obwód pracy układu MAX17710

Rys. Uproszczony typowy obwód pracy układu MAX17710

 

 

Energooszczędny, konfigurowalny liniowy stabilizator LDO (Low-Dropout) z możliwością wyboru napięcia wyjściowego 1,8/2,3/2,3 V pozwala dopasować układ do różnych obciążeń. Cechuje się przy tym niskim poborem prądu – 1 nA w trybie standby, 625 nA przy ładowaniu liniowym. Jest dostępny w obudowie UTDFN o grubości 0,5 mm i wymiarach 3×3 mm, co umożliwia zastosowanie go w urządzeniach podobnych w formie do karty płatniczej. Maxim zapowiada, że układ ma być dostępny także w formie wafla krzemowego, co ma pozwolić na użycie go w jeszcze bardziej płaskich urządzeniach. Szczegóły nt. tego układu można znaleźć w nocie katalogowej.

Przy projektowaniu układu MAX17710 firma Maxim współpracowała z Infinite Power Soultions, producentem baterii z elektrolitem stałym MEC, nazwanych THINERGY®. Baterie te cechują się wyjątkowo niskim samo-rozładowywaniem, możliwością ładowania bardzo wiele razy i rozmiarami porównywalnymi ze znaczkiem pocztowym. Szersze informacje dotyczące komórek MEC można znaleźć na stronie ich producenta.

O autorze