Ulepszona komunikacja i diagnostyka układów rozruchowych w ET200S

 

 

 

Siemens wprowadził udoskonalenia w układach rozruchowych SIMATIC ET 200S High Feature przeznaczonych dla trójfazowych silników o mocy do 7,5 kW. Nowe funkcje komunikacyjne profilu Profienergy umożliwiają integrację układów w zakładowym systemie zarządzania zużyciem energii i pozwalają, m.in. na odłączanie napędów przy przestojach produkcji.

Korzystając z komunikacji acyklicznej nowo wprowadzonego profilu DB V1 dla sieci Profibus i Profinet oraz rozszerzonych funkcji diagnostycznych i statystycznych, układy rozruchowe silników High Feature zapewniają bogaty wybór informacji o stanie napędów, procesów i produkcji. Ułatwiają również detekcję błędów i ograniczają koszty napraw i przeglądów.

Udoskonaleniem jest także wprowadzenie trzech dzienników zdarzeń, z których użytkownik może odczytywać informację o wyłączeniach awaryjnych, błędach urządzenia i innych, znaczonych  czasowo  zdarzeniach. Pozwala to na łatwiejszą obsługę w sytuacjach awaryjnych oraz umożliwia efektywną kontrolę procesów produkcyjnych. Kolejną zmianą jest dostęp do zapisu danych Device diagnostics zawierającego nie tylko informacje o ustawieniach układu rozruchowego, ale również o kondycji samego urządzenia i stanie komunikacji. Nowością są również funkcje Installations and maintenance informujące o parametrach pracy układu rozruchowego, m.in. wykorzystanych modułach i położeniu urządzenia, co pomaga wykryć niezamierzone zmiany w sprzęcie i upraszcza lokalizację awarii na terenie zakładu. Ważna cechą układów rozruchowych ET 200S High Feature jest selektywna reakcja na zdarzenia awaryjne, czyli rozróżnienie pomiędzy wyłączeniem spowodowanym zwarciem w obwodzie silnika i przeciążeniem napędu. W przypadku przeciążenia możliwy jest zdalny reset awarii i ponowne, zdalne, awaryjne załączenie silnika, co znacznie ogranicza koszty obsługi i minimalizuje czas potrzebny na przywrócenie produkcji.

Układy rozruchowe silników Simatic ET 200S High Feature, wykonane w stopniu ochrony IP20, przeznaczone są do ochrony, łączenia i monitoringu silników trójfazowych o mocy do 7,5 kW i prądzie znamionowym do 16A. Szczególnie polecane są w aplikacjach, w których wyłączenia awaryjne maszyn mogą powodować wysokie straty finansowe i w których rozbudowane funkcje diagnostyczne i statystyczne minimalizują ich ryzyko, np. w pompowniach, przy produkcji taśmociągowej i obróbce maszynowej. Układy rozruchowe High Feature są również bardzo przydatne w zastosowaniach, w których napędy, czujniki cyfrowe lub analogowe i urządzenia wykonawcze mogą być kontrolowane z szafy sterowniczej. Simatic ET 200S High Feature w zależności od potrzeb klienta dostępne są w wariantach dla rozruchu bezpośredniego, rewersyjnego i dla soft start.

O autorze