Moduł MEMS o sześciu stopniach swobody dla zaawansowanych systemów wykrywania ruchu

 

 

 

Firma STMicroelectronics, wiodący dostawca modułów MEMS do systemów przenośnych, rozszerzyła swoją ofertę o nowe urządzenie, które łączy w sobie wykrywanie w przestrzeni trójwymiarowej, tj. w trzech osiach układu współrzędnych, ruchu zarówno liniowego (przesunięć), jak i kątowego (obrotów). Moduł firmy ST, o sześciu stopniach swobody, jest przeznaczony do zastosowań w szerokim zakresie aplikacji, obejmującym intuicyjne interfejsy użytkownika urządzeń wskaźnikowych i zdalnego sterowania, monitorowanie ruchu w rejestratorach czarnych skrzynek, nawigację obliczeniową i dostosowanie map w zaawansowanych systemach nawigacyjnych GPS oraz wykrywanie swobodnego spadku w przenośnych urządzeniach elektronicznych.

Wieloczujnikowy moduł LSM330DL firmy ST wykrywa przyspieszenie do 16g i prędkość obrotową do 2000 stopni/sek. wzdłuż osi określających przesunięcia poziome, pionowe i obrót. Integracja 3-osiowego cyfrowego akcelerometru z 3-osiowym cyfrowym żyroskopem w jednym urządzeniu zwiększa niezawodność systemu, a zaawansowana konstrukcja mechaniczna układu czujników gwarantuje doskonałą wytrzymałość mechaniczną oraz stabilność termiczną.

W celu zapewnienia dużej wydajności energetycznej zarówno na poziomie pojedynczego chipa, jak i całego systemu, praca modułu wykrywania ruchu obejmuje tryb wyłączenia (power down mode), tryb uśpienia (sleep mode) oraz wykorzystanie wbudowanego bloku pamięci typu FIFO (ang. First-In First-Out), który eliminuje potrzebę ciągłej komunikacji pomiędzy modułem a mikrokontrorem. Urządzenie może działać przy dowolnym napięciu zasilania w zakresie od 2.4 V do 3.6 V.

Najnowszy chip połączonego układu żyroskopowo-akcelerometrycznego firmy ST jest zgodny pod względem pinów i oprogramowania z niedawno wprowadzonym na rynek modułem LSM320DL zapewniającym pięć stopni swobody. Moduł LSM330DL firmy ST jest już dostępny w sprzedaży w cenie $3.80 przy zamówieniu od 1000 sztuk.

O autorze