Seria zminiaturyzowanych transformatorów bramkowych firmy TDK-EPC

Firma TDK-EPC opracowała nową serię transformatorów impulsowych EPCOS B82804A w technologii SMT (do montażu powierzchniowego). Są one używane do sprzęgania układów wyzwalanych bramkowo z tranzystorami polowymi z izolowaną bramką MOSFET oraz z tranzystorami bipolarnymi z izolowaną bramką IGBT pracującymi z częstotliwością przełączania w zakresie od 150 kHz do kilku MHz. Transformatory te są dostępne w szerokim zakresie konfiguracji przekładni zwojów, polaryzacji i wyjść.

Dzięki zastosowaniu zminiaturyzowanych rdzeni EP5, transformatory te mają wymiary zaledwie 8,1 x 6,7 x 5,4 mm?. Ponieważ w obwodzie zwykle stosuje się kilka transformatorów, zmniejszenie wielkości transformatorów daje znaczną oszczędność miejsca na płytce drukowanej. Dzięki specjalnej technologii nawijania zwojów, pojemności pasożytnicze pomiędzy uzwojeniami wynoszą tylko od 25 do 95 pF, w zależności od typu. Indukcyjności pasożytnicze są również niskie. Mają one wartości od 0,9 do 2,5 mH. Wszystkie typy serii B82804A przeszły testy na krótkotrwałą wytrzymałość dielektryczną do 1500 V DC. Elementy te przeznaczone są do pracy przy temperaturze otoczenia do 85 °C oraz przy temperaturze eksploatacyjnej do 125 °C. Ich konfiguracja końcówek oraz przypisanie pinów jest zgodne z normami przemysłowymi.

Głównym zastosowaniem nowych transformatorów jest sprzęganie układów wyzwalanych bramkowo z przetwornicami w konfiguracji pełno- lub półmostkowej, jak również w przetwornikach częstotliwości lub falownikach.

Dalsze informacje na temat tych produktów można znaleźć na stronie internetowej.

O autorze