Texas Instruments wprowadza układ scalony do zarządzania pracą baterii

 

 

 

Firma Texas Instruments ogłosiła wprowadzenie do oferty układu scalonego zabezpieczającego i równoważącego ogniwa dla baterii litowo-jonowych i litowo-żelazowo-fosforowych. Układ zarządzania i ochrony baterii nazwany bq77910 współpracuje z bateriami zawierającymi od 4 do 10 ogniw, a przy połączeniu dwóch układów, możliwe jest zarządzanie bateriami od 11 do 20 ogniw. Układ upraszcza projektowanie zestawów baterii dla aplikacji takich jak elektryczne rowery i skutery, przenośne narzędzia ogrodowe, elektronarzędzia, systemy zasilające UPS (Uniterruptible Power Supplies) oraz może być używany przy zastępowaniu akumulatorów kwasowo-ołowiowych. Informacje o układzie bq77910 i zestawach ewaluacyjnych można znaleźć na stronie producenta.

bq77910 chroni baterię monitorując napięcia każdego z ogniw i steruje dwoma tranzystorami mocy NMOS, przerywając przepływ prądu w razie błędów w pracy. Kryteria wykrywania błędów i regeneracji są w pełni programowalne w nieulotnej pamięci, co pozwala dopasować się do wszystkich rodzajów baterii litowych.

Najważniejsze cechy bq77910:

  • Zarządzanie i ochrona bateriami litowymi od 4 do 10 ogniw: monitorowanie każdego z ogniw i równoważenie ich za pomocą wbudowanych tranzystorów FET wydłuża życie baterii i poprawia jej wydajność.
  • Energooszczędność: niski prąd spoczynkowy (typowo 50 μA, 2,5 μA w trybie shutdown) minimalizuje rozładowywanie baterii w czasie przechowywania lub okresów bezczynności, przedłużając tym samym życie baterii.
  • Obsługa różnych związków litu wykorzystywanych w bateriach: programowalne (w pamięci EEPROM) progi detekcji błędów i opóźnienia czasowe pozwalają adaptować bq77910 do wszystkich wariantów systemów litowych, włączając LiCoO2 i LiFePO4.
  • Samodzielny układ scalony, nie wymaga zewnętrznego kontrolera ani procesora.

TI ma w ofercie narzędzia wspomagające i przyspieszające wdrażanie układów z rodziny bq77910: zestaw ewaluacyjny bq77910EVM-001 oraz oprogramowanie ewaluacyjne bq77908-10-GUI-SW. Układ bq77910 jest dostępny w 38-pinowej obudowie TSSOP, w cenie 2.70 USD dla ilości 1000 sztuk.

O autorze