Nowe mikrokontrolery Freescale SO8 do zastosowań w trudnych warunkach środowiskowych

 

 

 

Firma Freescale zaprezentowała dwie nowe rodziny 8-bitowych mikrokontrolerów (S08P, S08RN) zasilanych napięciem 5 V, charakteryzujących się doskonałą trwałością i niezawodnym działaniem w zastosowaniach przemysłowych i samochodowych. Opracowane mikrokontrolery mają na celu pomóc producentom przyspieszyć proces wdrożenia produktów na rynek i zmniejszyć jednocześnie koszty materiałowe urządzeń.

Rodzina mikrokontrolerów S08P składa się z trzech klas urządzeń (PT, PA oraz PL) i spełnia normę bezpieczeństwa IEC-60730 dla sprzętu gospodarstwa domowego, co zapewnia bezawaryjną pracę w trudnych warunkach środowiskowych przyrządów pomiarowych, zasilaczy bezprzerwowych UPS, systemów ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji HVAC, systemów sterowania oświetleniem i kontroli budynków, inteligentnych liczników oraz przemysłowych systemów sterowania ogólnego przeznaczenia.

Rodzina mikrokontrolerów S08RN spełnia ponadto normy AEC-Q100 (kwalifikacyjne testy obciążenia dla przemysłu samochodowego) i nadaje się do pracy w temperaturze otoczenia do 125 °C. Dzięki zaawansowanym funkcjom i przetwarzaniu różnych sygnałów dostosowanych do zastosowań motoryzacyjnych, rodzina S08RN idealnie nadaje się do aplikacji wykorzystujących sterowanie dotykowe, oświetleniem, mocą, silnikiem, węzłami magistrali LIN, czujnikami, rozrusznikiem oraz innymi urządzeniami elektronicznymi pojazdu.

Najnowsza rodzina mikrokontrolerów firmy Freescale, charakteryzująca się prostotą obsługi,  bazuje na wydajnym rdzeniu S08, jak również zasobach wewnętrznych oraz programach narzędziowych zgodnych z poprzednimi wersjami. Konsekwentnie stosowany układ pinów przy różnych wielkościach pamięci Flash od 2 kB do 60 kB oraz duży wybór obudów pozwala na łatwe zastosowanie nowych rozwiązań oraz zmniejszenie kosztów badawczo-rozwojowych.

Rodziny S08P i S08RN pozwalają projektantom systemów na dokonanie optymalnego wyboru uwzględniając funkcje i koszty. Jednym z mechanizmów zastosowanych w układach jest filtrowanie pinów Wej/Wyj, co zabezpiecza pracę mikrokontrolera w środowisku zakłóceń. Dodatkowo zastosowanie wewnętrznych generatorów zegarowych zapewnia brak wpływu zakłóceń zewnętrznych na sygnał zegara. Odporność na zakłócenia elektromagnetyczne dotyczy szybkości narastania napięcia oraz siły wysterowania (zakresu zmian) na wyjściu. Innymi ciekawymi zasobami nowych układów jest wbudowany 16-bitowy układ cyklicznej kontroli nadmiarowej CRC i niezależny sprzętowo Watchdog monitorujący system i chroniący przed przebywaniem w stanie zawieszenia.

Aby skrócić czas wprowadzania produktów na rynek, firma Freescale oferuje bezpłatną wersję zintegrowanego środowiska programistycznego CodeWarrior IDE, w tym narzędzie uruchomieniowe Processor Expert, kompilator C oraz programowe narzędzie sterowania i monitorowania w czasie rzeczywistym FreeMASTER. Oprócz tego, w czwartym kwartale 2011 roku planuje się udostępnienie narzędzia rozwojowego Tower System, referencyjnego projektu sterowania silnikiem bezszczotkowym BLDC oraz wzorcowe fragmenty kodu dla głównych modułów peryferyjnych. Próbne egzemplarze mikrokontrolerów powinny być dostępne w czwartym kwartale 2011 roku w obudowach 64-pinowych QFP oraz LQFP. Sugerowane ceny zaczynają się już od 35 centów za układ 8-pinowy z pamięcią Flash 2K (S08PL2) w zamówieniu na 10000 sztuk.

O autorze