LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Newsletter

Proszę czekać.

Dziękujemy za zgłoszenie!

Wstecz
IoT

Redundantny serwer OPC UA

 

 

 

Siemens wprowadza nowe oprogramowanie do konfiguracji redundantnych serwerów OPC UA (Openness, Productivity & Collaboration, Unified Architecture). Aplikacja S7 OPC Redundancy pozwala na projektowanie systemów redundantnych serwerów do bezawaryjnego przełączenia urządzeń HMI w sieciach przemysłowych Industrial Ethernet lub PROFIBUS.

OPC jest znormalizowanym otwartym interfejsem do łączenia aplikacji Windows przy użyciu różnych protokołów, takich jak S7-communication, Profinet i SNMP. Rozszerzona wersja rozwojowa OPC UA zapewnia bezpieczeństwo i redundancję.

W przypadku awarii zasilania lub awarii systemu w układzie z redundantnymi serwerami, serwer zapasowy natychmiast przejmuje funkcje uszkodzonego serwera OPC UA. W ten sposób połączone ze sobą urządzenia klientów, takie jak HMI, mogą uzyskać dostęp do danych i funkcjonować w sposób ciągły. Nowe oprogramowanie firmy Siemens zwiększa zatem dostępność danych systemu automatyki dla systemów nadrzędnych. W normalnych warunkach pracy, urządzenia klientów będą rozdzielone równomiernie na wszystkie podłączone serwery, zapewniając lepsze wykorzystanie zasobów informatycznych.

Do utworzenia systemu redundantnych serwerów OPC UA wymagane są komputery PC z systemem operacyjnym Windows Server, oprogramowaniem podstawowym SIMATIC NET S7, oraz nowa aplikacja S7 OPC Redundancy. Serwer OPC UA jest zsynchronizowany za pomocą  wydajnych punktów dostępu sieci Industrial Ethernet o przepustowości 10, 100 lub 1000 Mbit/s. Nie jest wymagane dodatkowe okablowanie. Powiązane ze sobą urządzenia klientów OPC wymagają do komunikacji odpowiedniego wsparcia OPC UA. Urządzenia klientów w dotychczasowym standardzie OPC UA, z funkcją ponownego łączenia zgodną ze specyfikacją OPC UA, mogą być nadal używane.

Polski portal branżowy dedykowany zagadnieniom elektroniki. Przeznaczony jest dla inżynierów i konstruktorów, projektantów hardware i programistów oraz dla studentów uczelni technicznych i miłośników elektroniki. Zaglądają tu właściciele startupów, dyrektorzy działów R&D, zarządzający średniego szczebla i prezesi dużych przedsiębiorstw. Oprócz artykułów technicznych, czytelnik znajdzie tu porady i pełne kursy przedmiotowe, informacje o trendach w elektronice, a także oferty pracy. Przeczyta wywiady, przejrzy aktualności z branży w kraju i na świecie oraz zadeklaruje swój udział w wydarzeniach, szkoleniach i konferencjach. Mikrokontroler.pl pełni również rolę patrona medialnego imprez targowych, konkursów, hackathonów i seminariów. Zapraszamy do współpracy!