Nowa seria 8-bitowych mikrokontrolerów firmy Fujitsu z wbudowanym wzmacniaczem operacyjnym

 

 

 

Firma Fujitsu Semiconductor Europe ogłosiła wprowadzenie na rynek nowej rodziny mikrokontrolerów o nazwie F2MC-8FX. Seria ta powstała w celu zaspokojenia rosnącego popytu na 8-bitowe mikrokontrolery do systemowego sterowania w urządzeniach gospodarstwa domowego oraz sprzęcie oświetleniowym i przemysłowym np. statecznikach świetlówek, urządzeniach nagrzewania indukcyjnego, przetwornicach DC/DC, elektronarzędziach oraz ładowarkach.

F2MC-8FX to wysokiej jakości i wydajności 8-bitowe mikrokontrolery z wbudowaną pamięcią Flash oraz szeregiem zasobów wewnętrznych, między innymi czterema kanałami analogowych komparatorów napięcia, a także ze wzmacniaczem operacyjnym. Dodatkowo mikrokontrolery wyposażone zostały w 8- i 16-bitowe liczniki, 17 kanałów 10-bitowych przetworników analogowo-cyfrowych, moduł sterowania PWM, moduły komunikacyjne interfejsu szeregowego USART, I2C, oraz innych. Oscylator RC o wysokiej precyzji oraz układ wykrywania niskiego napięcia pomagają zmniejszyć koszty materiałowe w projektach. Wbudowana pamięć Flash z możliwością jednoczesnego zapisu i odczytu, wytrzymałością do 100 000 cykli kasowania i okresem przechowywania danych do 20 lat sprawia, że nie potrzebna jest zewnętrzna pamięć E2PROM.

Wbudowany moduł debugowania z jednoprzewodowym interfejsem przyspiesza projektowanie oprogramowania za pomocą zintegrowanego środowiska programistycznego Integrated Development Environment Softune firmy Fujitsu, będącego zestawem w pełni funkcjonalnych programów narzędziowych dla serii mikrokontrolerów F2MC – 8FX.

Obecnie nowa seria produktów obejmuje sześć układów, które są dostępne w produkcji masowej. Są one produkowane w 32-pinowych obudowach LQFP, z wbudowanymi pamięciami o wielkościach w zakresie od 8 kB pamięci Flash i 240 B pamięci RAM do 20 kB pamięci Flash i 496 B pamięci RAM.

O autorze