i.MX28: ARM926 na 454 MHz
Rdzenie Cortex dominują wśród nowych mikrokontrolerów (Cortex-Mx) oraz zaawansowanych mikroprocesorów dla aplikacji multimedialnych (Cortex-Ax), zostawiając sporą lukę dla mikroprocesorów z rdzeniami starszych generacji, których wydajność z nadmiarem wystarcza do realizacji większości zadań stawianych komputerom przemysłowym. Tą właśnie drogą poszła firma Freescale wprowadzając na rynek mikroprocesory z serii i.MX28, których szybkim „sercem” są rdzenie ARM926EJ-S.
Mikroprocesory z serii i.MX28 wyposażono w rdzenie ARM926EJ-S (z dwupoziomową pamięcią cache 32/16 kB, architektura ARMv5TEJ) taktowane z maksymalną częstotliwością do 454 MHz. Schemat blokowy mikroprocesorów i.MX28 pokazano na rysunku 1. Rysunek ten dotyczy wszystkich układów z tej serii, która składa się z pięciu podrodzin przeznaczonych do stosowania w różnych aplikacjach, co pokazano na rysunku 2.
Rys. 1. Schemat blokowy mikroprocesorów i.MX28
Rys. 2. Podrodziny mikroprocesorów i.MX28
Standardowym wyposażeniem wszystkich układów z tej rodziny są 12-bitowe przetworniki A/C (w tym także o maksymalnej częstotliwości próbkowania 2 MHz), szeroka gama interfejsów komunikacyjnych (łącznie z I2S i SDIO), MAC ethernetowy 10/100 z obsługą protokołu IEEE1588 i interfejsem RMII, wbudowany kontroler pamięci NAND Flash, DDR2, LPDDR i LV-DDR2 (wszystkie DRAM z taktowaniem do 200 MHz), dwa interfejsy USB-HS (oczywiście OTG) z PHY, a także czujnik temperatury, służący do monitorowania temperatury struktury mikroprocesora. Standardowym wyposażeniem prezentowanych mikroprocesorów są także: blok kryptograficzny AES128, generator skrótów SHA-2 (256/224 bity), 12-bitowy przetwornik A/C do touch-paneli rezystancyjnych (4- i 5-przewodowych, do 50 kΩ) i zaawansowany kontroler LCD (za wyjątkiem i.MX281), wbudowany system zarządzania zasilaniem zintegrowany z przetwornicą DC/DC, interfejsy CAN i nadajnik S/PDIF (za wyjątkiem i.MX283). Mikroprocesor i.MX287 – w prezentowanej rodzinie najlepiej wyposażony – ma w swojej strukturze sprzętowy przełącznik L2, który pozwala jego interfejsowi sieciowemu na automatyczną retransmisję „obcych” pakietów (interfejs sieciowy mikroprocesora działa jak inteligentny switch). Budowę interfejsu Ethernet w mikroprocesorach i.MX28 pokazano na rysunku 3.
Rys. 3. Budowa interfejsu sieciowego w podrodzinie i.MX287 (zintegrowano w nim m.in. switch L2)
W Internecie znajduje się co najmniej kilka portali dla fanów mikroprocesorów i.MX, gdzie mogą oni znaleźć nie tylko wsparcie techniczne, ale także wiele przydatnych informacji praktycznych. Jedną z takich internetowych wspólnot można znaleźć pod adresem http://www.imxcommunity.org |
Wyposażenie peryferyjne prezentowanych mikroprocesorów jest pozornie zbliżone do spotykanego w mikrokontrolerach, ale praktycznie każdy zintegrowany moduł oferuje konstruktorom wiele możliwości rzadko spotykanych lub w ogóle nieodstępnych w popularnych mikrokontrolerach, jak na przykład: system automatycznej korekcji błędów odczytu pamięci DRAM, sprzętowy interfejs enkoderów, sprzętowe wsparcie dla DRM, zintegrowana ładowarka akumulatorów LiION, czy możliwość pracy interfejsów CAN w trybie FlexCAN, który jest „CAN-owym” odpowiednikiem samochodowego interfejsu czasu rzeczywistego FlexRay.
Projektuj z Freescale Czytelników zainteresowanych nowościami z oferty Freescale zachęcamy do wzięcia udziału w seminarium „Projektuj z Freescale”, które odbędzie się w Warszawie 7.06.2011 w hotelu Hyatt Regency. |