LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Wstecz
Aktualności

Nowa linia ultrakondensatorów kilofaradowych firmy Nesscap w ofercie TME

 

 

 

Ultrakondensatory, znane także jako superkondensatory, pseudokondensatory lub kondensatory EDLC (ang. Electric Double Layer Capacitor) to elementy pojemnościowe mające bardzo dużą gęstość energii, typowo rzędu tysiąca razy większą niż kondensatory elektrolityczne wysokiej pojemności. Ultrakondensatory mogą być używane w niektórych zastosowaniach do „przechowywania” energii zamiast baterii, dając 10 razy większą moc i tysiąc razy więcej cykli ładowania.

Jest wiele układów i urządzeń, w których ultrakondensatory mogą z powodzeniem funkcjonować, ale szczególnie korzystnie wypadają w zastosowaniach wymagających szybkiego ładowania i rozładowywania z dużym wydatkiem energii, np. tylko ultrakondensatory mogą zatrzymać i zachować duże ilości energii powstającej w wyniku hamowania i szybkiego przyspieszania w pojazdach. Innym przykładem użycia tych elementów są systemy gromadzące energię w elektrycznych pociągach, tramwajach i metrze, w których oszczędności energii mogą dzięki nim bez problemu sięgać 25%.

Do typowych zastosowań ultrakondensatorów należą też: elektrownie wiatrowe, systemy UPS, lampy solarne i narzędzia bezprzewodowe.

Ultrakondensatory mogą też z powodzeniem współpracować z tradycyjnymi bateriami i ogniwami w układach zasilania, poprawiając ich funkcjonowanie i żywotność. Takie hybrydowe układy łączą zalety wysokiej mocy ultrakondesatorów i dobrej zdolności przechowywania energii typowej dla baterii. Pozwala to na wydłużenie czasu życia i zmniejszenie używanych ogniw, przy jednoczesnym zwiększeniu mocy szczytowej.

Dostępne w ofercie TME ultrakondensatory firmy Nesscap to nowa linia ultrakondensatorów o pojemnościach do 3000 F w obudowach cylindrycznych (symbol: ESHSR3000-002R7A5T) i do 5000 F w obudowach blokowych. Przykładowe parametry dwóch ultrakondensatorów zestawione są w poniższej tabeli.

Typ kondensatora Elektrolityczny, superkondensator
Obudowa Cylindryczna Blokowa
Pojemność 3000 F 5000 F
Tolerancja 0…+20% 0…+20%
Napięcie pracy 2,7 V 2,7 V
Prąd imp. maks. 2,210 A 2,547 A
Rezystancja ESR 0,22 m Ω 0,25 m Ω
Wymiary Ø60 x 139 mm 165 x 60 x 72 mm
Temperatura pracy -40…+65°C -40…+65°C

Więcej informacji: www.tme.eu

Polski portal branżowy dedykowany zagadnieniom elektroniki. Przeznaczony jest dla inżynierów i konstruktorów, projektantów hardware i programistów oraz dla studentów uczelni technicznych i miłośników elektroniki. Zaglądają tu właściciele startupów, dyrektorzy działów R&D, zarządzający średniego szczebla i prezesi dużych przedsiębiorstw. Oprócz artykułów technicznych, czytelnik znajdzie tu porady i pełne kursy przedmiotowe, informacje o trendach w elektronice, a także oferty pracy. Przeczyta wywiady, przejrzy aktualności z branży w kraju i na świecie oraz zadeklaruje swój udział w wydarzeniach, szkoleniach i konferencjach. Mikrokontroler.pl pełni również rolę patrona medialnego imprez targowych, konkursów, hackathonów i seminariów. Zapraszamy do współpracy!
Tagi: TME