Precyzyjny wzmacniacz operacyjny ze zintegrowaną ochroną przepięciową +-30V

 

 

 

Firma Analog Devices wprowadziła do sprzedaży podwójny, precyzyjny wzmacniacz operacyjny z wejściem z zabezpieczeniem przeciwprzepięciowym o wartości +-32V. Wykorzystanie układu opracowanego przez firmę Analog Devices, które oznaczone zostało symbolem ADA4096-2 pozwala projektantom obwodów analogowych wyeliminować lub ograniczyć potrzebę stosowania zewnętrznej ochrony przeciwprzepięciowej, co pozwoli zmniejszyć czas projektowania, koszt elementów i miejsce na płytce. ADA4096-2 zwiększa ostateczną precyzję systemu i ułatwia ocenę błędów oraz analizę projektowanego obwodu poprzez wyeliminowanie niekontrolowanych oraz trudnych do oszacowania błędów powiązanych z zewnętrzną ochroną wejścia przed przepięciami. Równocześnie układ oferuje wyższy poziom ochrony przeciwprzepięciowej w prostym i niezawodnym układzie.

Każdy ze wzmacniaczy ADA4096-2 pobiera tylko 60 µA prądu i posiada dwa razy szersze pasmo oraz o połowę niższe napięcie szumów w porównaniu z produktami innych firm. Dzięki temu stanowi dobry wybór dla konstruktorów analogowych czujników i innych układów wymagających precyzyjnej obsługi sygnału, wysokiej dokładności i bardzo niskiego poboru mocy. Nadaje się do zastosowań takich jak nadzór procesów, oprzyrządowanie przemysłowe o wysokiej gęstości upakowania lub zasilane z pętli prądowej, a także zasilane bateryjnie urządzenia medyczne, w których poziomy napięcia mogą podlegać silnym wahaniom.

Ponieważ wzmacniacze operacyjne mogą zostać łatwo uszkodzone w sytuacji, gdy monitorowany sygnał przekracza dopuszczalny zakres napięcia zasilającego, a wzmacniacz nie jest zasilany, zastosowana w ADA4096-2 ochrona wejścia przed przepięciami została zaprojektowana tak, by działać aktywnie nawet bez zasilania układu. Funkcjonalność ta chroni wejścia także podczas włączania i wyłączania zasilania oraz w energooszczędnym trybie uśpienia i oczekiwania, dzięki czemu pozwala zapewnić ciągłą pracę całego systemu elektronicznego.

Unikalne rozwiązania zawarte w ADA4096-2 pozwalają na uzyskanie pasma przenoszenia wzmacniacza na poziomie 800 kHz. W połączeniu z niskim typowym napięciem niezrównoważenia 35 µV i przeciętnym dryftem temperaturowym 1 µV/°C, nowy wzmacniacz operacyjny oferuje projektantom wyższą niezależność pracy od zmian temperatury, zmniejszając konieczność kalibracji w celu osiągnięcia wysokiej dokładności pomiarowej. Dzięki niskiemu poziomowi napięcia szumów 27 nV/vHz, wzmacniacz ADA4096-2 poprawia dokładność układu w każdych warunkach pracy. ADA4096-2 potrafi pracować w pełnym zakresie napięć pojedynczego zasilania od 3 do 30 V w rozszerzonym zakresie temperatur przemysłowych (-40°C do +125°C). Układ oferowany jest przez producenta w 8-pinowej obudowie LFCSP lub MSOP. Cena wzmacniacza ADA4096-2 została ustalona na poziomie $1.87 przy zamówieniu 1000 sztuk układów.

O autorze