Firma STMicroelectronics oferuje precyzyjny żyroskop cyfrowy


 


Firma STMicroelectronics rozszerzyła ofertę czujników ruchu o nowy, wysokiej wydajności, 3-osiowy żyroskop z wyjściem cyfrowym. Układ L3GD20, który znajduje się w obudowie o wymiarach 4 x 4 x 1 mm, łączy w sobie wysoką rozdzielczość odczytu i wyjątkową odporność na zakłócenia dźwiękowe i wibracje. Układ może znaleźć zastosowanie w aplikacjach wykorzystujących wykrywanie ruchu np. w telefonach komórkowych, tabletach, konsolach do gier i innych inteligentnych urządzeniach użytkowych.


Wykorzystując częstotliwość rezonansową, znajdującą się powyżej częstotliwości pasma akustycznego (od 20 Hz do 20 kHz), najnowszy 3-osiowy, cyfrowy żyroskop firmy ST funkcjonuje z większą dokładnością i niezawodnością, ponieważ jest on całkowicie odporny zarówno na drgania mechaniczne działające na płytkę drukowaną, jak i zakłócenia akustyczne, np. pochodzące z głośników zamontowanych w pobliżu czujnika. Ponadto, zaawansowana budowa, z pojedynczym układem wykrywania ruchu wzdłuż wszystkich trzech prostopadłych do siebie osi współrzędnych, jeszcze bardziej zwiększa dokładność i niezawodność wykrywania oraz zapewnia doskonałą stabilność sygnału na wyjściu z upływem czasu i przy zmianach temperatury.


Żyroskop L3GD20 oferuje szeroki zestaw programowanych przez użytkownika zakresów, w pełnej skali od ± 250 do ± 2000 stopni/sek. Urządzenie ma 16-bitowe wyjście danych, oraz wbudowane układy cyfrowej regulacji, jak np. konfigurowalne filtry dolno- i górnoprzepustowe.


W celu zmniejszenia zużycia energii przenośnych urządzeń zasilanych na baterię, nowy żyroskop firmy ST ma dodatkowe tryby pracy wyłączenia (power-down mode) oraz uśpienia (sleep mode), a także wbudowany blok pamięci FIFO do inteligentnego zarządzania zasilaniem. Układ może pracować z dowolnym napięciem zasilania w zakresie od 2.4 V do 3.6 V.


Nowy żyroskop jest zgodny pod względem pinów i oprogramowania z urządzeniem obecnej generacji L3G4200D, by klienci mogli łatwo wykorzystać nowe rozwiązania i zabezpieczyć ich inwestycje w rozwój technologiczny. Obecnie urządzenie wytwarzane jest w serii próbnej, przy pełnej produkcji planowanej na czwarty kwartał 2011 r. Cena wynosi 2.95 USD za sztukę dla zamówień ok. 1000 sztuk.

O autorze