Przetwornica kontrolowana przez I2C z programowaniem napięcia wyjściowego „w locie”

 

 

 

Firma Intersil wprowadziła na rynek przetwornicę napięcia kontrolowaną poprzez magistralę I2C. Model ISL9112 jest kompaktową przetwornicą napięcia o wysokiej sprawności, pracującą z częstotliwością 2.5 MHz i prądem obciążenia do 1.2 A. Interfejs I2C pozwala na zmianę napięcia wyjściowego w sposób skokowy lub przez płynne przejście między dwiema wartościami.

Układ ISL9112 upraszcza projektowanie, oferując regulowane napięcie wyjściowe, które może być zarówno powyżej, jak i poniżej napięcia wejściowego. Regulator zmniejsza liczbę zewnętrznych elementów, wymagając jedynie pojedynczej cewki i dwóch kondensatorów. Urządzenie cechuje się także najmniejszym na rynku wahaniem napięcia podczas przełączania trybu pracy z obniżającego napięcie do podwyższającego napięcie, pozwalając projektantom swobodnie dobierać optymalne napięcie wyjściowe. Częstotliwość pracy ISL9112 równa 2.5 MHz także jest najwyższą dostępną w tego typu regulatorach, w dalszym stopniu zmniejszając wymiary zewnętrznych komponentów.

Urządzenie może dostarczyć prąd o wartości ponad 2 A przy napięciu 2 V lub 1.2 A dla 3.0 V z pojedynczej baterii litowo-jonowej – jest to największa wydajność prądowa wśród niewielkich układów o wymiarach 3 mm x 3 mm. Napięcia wyjściowe mogą zostać zaprogramowane w zakresie od 1.9 V do 5.0 V, co jest odpowiednie dla np. lamp błyskowych LED w aparatach fotograficznych, wzmacniaczy mocy RF i innych zastosowań wymagających zmieniającego się napięcia zasilania.

Możliwości i zalety układu ISL9112:

  • napięcia wejściowe od 1.8 V, co jest idealne dla systemów zasilanych z baterii alkalicznych lub NiMH,
  • wydajność do 95% w trybie obniżania napięcia,
  • automatyczne wyłączanie przy nadmiernym prądzie, zbyt niskim napięciu lub wysokiej temperaturze,
  • wyprowadzenia Mode/Sync do kontroli pracy PFM i PWN oraz częstotliwości przełączania,
  • częstotliwość przełączania może być zsynchronizowana aż do wartości 3.25 MHz.

Układ ISL9112 jest dostępny w kompaktowej obudowie TDFN 3 mm x 3 mm z 12 wyprowadzeniami. Ceny zaczynają się od 2.13 USD za sztukę przy zamówieniach 1000 elementów. Więcej informacji można uzyskać pod adresem.

O autorze