Humidicon – nowe cyfrowe czujniki wilgotności i temperatury Honeywell

Firma Honeywell zaprezentowała nowe cyfrowe czujniki wilgotności i temperatury o nazwie Humidicon. Seria HIH 6130/6131 to obecnie najtańsze rozwiązanie jednoukładowe z wyjściem cyfrowym umożliwiające dokładny, stabilny i wydajny energetycznie pomiar względnej wilgotności (RH) i temperatury. Wysoka 14-bitowa rozdzielczość czujnika wilgotności i czujnika temperatury pozwalają użytkownikowi urządzenia wykryć nawet najmniejsze zmiany wilgotności względnej i temperatury. Nowy produkt został zaprojektowany z myślą o zastosowaniach w systemach klimatyzacji i aplikacjach medycznych.

Cyfrowe czujniki temperatury i wilgotności Honeywell HumidIcon wyróżniają się najlepszą na rynku całkowitą stopą błędu, dzięki czemu prawdziwa dokładność czujnika wynosi +-5% RH w zakresie temperatur od 5 °C do 50 °C i od 10 % RH do 90 % RH. Zminimalizowanie całkowitej stopy błędów, na którą składają się wszystkie źródła błędów, które mogą wpłynąć na czujnik, pozwala skutecznie wyeliminować potrzebę kalibracji i testowania poszczególnych egzemplarzy. Co więcej, parametr ten pozwala na spełnienie wymagań dotyczących niezawodności oraz pomaga wydłużyć efektywny czas pracy systemu i zapewnia doskonałą zamienność czujników. Ponadto nowa seria oferuje najwyższą na rynku stabilność długoterminową równą 1.2 % RH w ciągu 5 lat.

Sterowanie czujnikiem odbywa się za pomocą cyfrowego interfejsu I2C. Opcjonalne cyfrowe wyjścia alarmowe czujnika pozwalają monitorować poziom wilgotności i wykryć, gdy poziom ten przekroczy lub spadnie poniżej ustalonego wcześniej zakresu dopuszczalnego dla urządzenia.

Czujnik Honeywell HumidIcon może pracować z napięciem stałym o wartości od 2.3 V, co pozwala oszczędzać energię i wydłużyć czas pracy na baterii w urządzeniach bezprzewodowych o niskim zużyciu mocy. Niskie napięcie pracy przekłada się też na niski pobór mocy: czujnik przechodzi w tryb uśpienia, gdy nie wykonuje pomiaru. W tym trybie układ pobiera tylko 1 µA, podczas gdy w trybie normalnej pracy – 650 µA. Tryb uśpienia wydłuża czas życia baterii, zmniejsza rozmiary bloku zasilania i redukuje całkowitą masę urządzenia.

Czujnik oferowany jest w niezwykle małej obudowie SOIC-8 SMD w dwóch konfiguracjach: HIH-6130 (brak filtra) oraz HIH-6131 (filtr hydrofobowy i odporność na skraplanie), co pozwala na użycie w wielu środowiskach, w których występuje skraplanie.

Dystrybutorem Honeywell w Polsce jest firma Soyter Sp. z o.o., Klaudyn, ul. Ekologiczna 14/16, 05-080 Izabelin, http://www.soyter.pl.

O autorze