Przetwornik cyfrowo-analogowy National Semiconductor zasilany z pętli prądowej

 

 

 

 

Firma National Semiconductor wprowadziła przetwornik cyfrowo-analogowy DAC161P997 zasilany z pętli prądowej 4-20 mA. Zintegrowany w przetworniku modulator typu sigma-delta cechuje się 16-bitową precyzją, a także minimalnym współczynnikiem temperaturowym (29 ppm). Wejściowy sygnał cyfrowy konwertowany jest przez przetwornik do postaci analogowej i wystawiany na wyjściu układu jako wartość prądu w obwodzie pętli prądowej. Jednocześnie pętla prądowa może służyć do zasilania układu. Dzięki tym cechom układ DAC161P997 stanowi dla projektantów połączenie dokładności, łatwości użycia i wydajności oraz zapewnia jednocześnie niski koszt systemu. Dodatkowo układ cechuje się niskim poborem prądu (mniej niż 190 µA).

Komunikacja przetwornika DAC161P997 z układem mikrokontrolera odbywa się za pomocą jednoprzewodowego interfejsu SWIF (Single-Wire Interface). Warunki startowe programowalne przez użytkownika i automatyczna detekcja szybkości przesyłu danych pozwalają na optymalną konfigurację systemu pod względem szybkości transferu i zużycia mocy.

DAC161P997 stanowi dopełnienie innowacyjnej rodziny układów czujnikowych AFE firmy National Semiconductor. Dzięki temu jednym z głównych obszarów zastosowań przetwornika są aplikacje czujnikowe (gazów, temperatury, ciśnienia itp.). Ponadto przetwornik może znaleźć zastosowanie w urządzeniach automatyki budynkowej, systemach akwizycji danych, urządzeń pomiarowych i wielu innych.

Przetwornik pracuje w zakresie temperatur od -40 °C do 105 °C. Producent oferuje układ w obudowie LLP 4 mm x 4 mm o 16 wyprowadzeniach. DAC161P997 jest już dostępny w cenie 4 USD przy zamówieniach 1000 sztuk.

Dystrybutorem National Semiconductor w Polsce jest firma Future Electronics, ul. Panieńska 9, 03-704 Warszawa, http://www.futureelectronics.com.

O autorze