LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Wstecz
IoT

Bogato wyposażone i energooszczędne procesory z rdzeniem ARM Cortex-A8

Firma Texas Instuments zaprezentowała nową linię procesorów z rdzeniem ARM Cortex-A8 należących do rodziny Sitara. Układy AM3871/2/4 pracują z częstotliwością do 1 GHz i mają bogate wyposażenie, zużywając jednocześnie mniej niż 2 W mocy.

Do zasobów komunikacyjnych procesorów AM387x należą peryferia służące do łączności szerokopasmowej (SATA, D-CAN, PCI Express 2.0, Gigabit Ethernet) oraz bogata gama interfejsów komunikacyjnych (2 x USB 2.0, 4 x I2C, 4 x SPI, 6 x McASP, McBSP, 6 x UART, 3 x MMC/SD/SDIO i do 128 wejść/wyjść ogólnego przeznaczenia). Wśród zasobów pamięci  znajduje się pamięć cache (64 kB pamięci L1 i 512 kB pamięci L2), 48 kB pamięci ROM i 128 kB własnej wbudowanej pamięci. Dodatkowo procesory AM387x wyposażone są w dwa 32-bitowe kontrolery pamięci DDR2/DDR3 oraz jeden 16-bitowy kontroler pamięci GPMC, NAND Flash, NOR Flash, Pseudo-SRAM i SRAM.

Procesory AM387x  oferują szerokie możliwości z zakresu przetwarzania grafiki, wyświetlania i komunikacji z kamerami. W układach AM3872 i AM3874 zintegrowano moduły przetwarzania video z koprocesorem HDVICP2, wyjściami i wejściami HD i SD, nadajnikiem HDMI 1.3 oraz wyjściem analogowym S-Video i modułami konwersji formatów z obsługą trzech warstw obrazu. Procesor AM3874, najbardziej zaawansowany układ z nowej linii procesorów Sitara, jest też wyposażony w procesor graficzny 3D SGX530. Dodatkowo we wszystkich układach AM387x dostępny jest interfejs dla kamer pracujących w trybie RAW/BT.656/BT.1120, interfejs do pobierania i przetwarzania danych z kamer, a także moduł przeskalowywania obrazów i video.

Dla nowych procesorów AM387x firma Texas Instruments oferuje darmowe środowisko programistyczne EZ SDK oraz zestaw ewaluacyjny TMDXEVM8148. Więcej szczegółów o nowych układach AM387x można znaleźć na stronie producenta.

Polski portal branżowy dedykowany zagadnieniom elektroniki. Przeznaczony jest dla inżynierów i konstruktorów, projektantów hardware i programistów oraz dla studentów uczelni technicznych i miłośników elektroniki. Zaglądają tu właściciele startupów, dyrektorzy działów R&D, zarządzający średniego szczebla i prezesi dużych przedsiębiorstw. Oprócz artykułów technicznych, czytelnik znajdzie tu porady i pełne kursy przedmiotowe, informacje o trendach w elektronice, a także oferty pracy. Przeczyta wywiady, przejrzy aktualności z branży w kraju i na świecie oraz zadeklaruje swój udział w wydarzeniach, szkoleniach i konferencjach. Mikrokontroler.pl pełni również rolę patrona medialnego imprez targowych, konkursów, hackathonów i seminariów. Zapraszamy do współpracy!